Исклучете го автоматското обновување во Apple Music по пробниот период

Епл-музика-автоматско обновување-0

Откако вчера Apple не изненади со ажурирања и за iOS и за OS X, десктоп оперативниот систем ја достигнува својата верзија 10.10.4 со најважната новина како што е вклучувањето на iTunes 12.2 и неговата компатибилност со услугата Apple Music, покрај поправените грешки и општите подобрувања на стабилноста.

Сепак, и иако услугата е прекрасна во однос на содржината и работењето за кратко време што успеав да ја тестирам, има многу мал недостаток и тоа е дека кога ќе ја активираме бесплатната 3-месечна претплата во пробниот период тоа автоматски ќе ја активираме опцијата за обновување штом заврши овој период за износ од 9,99 евра за уште еден месец, оставајќи ја активна оваа опција за автоматско обновување.

Епл-музика-автоматско обновување-3

За да ги деактивирате овие автоматски претплати, ќе треба да ги следиме само следниве чекори на Mac:

 1. Ние ќе извршиме новата верзија на iTunes 12.2, откако ќе се отвори, ќе одиме горе десно и ќе кликнеме на нашето име или ќе се логираме со лозинката iTunes за пристап до информациите за сметката, како што е прикажано на горната слика.
  Епл-музика-автоматско обновување-1
 2. Откако ќе влеземе и ќе ја внесеме нашата лозинка кога ќе биде побарана, на дното ќе видиме што се вика поле «Претплати» и веднаш до „Управувај“, ќе кликнеме на оваа опција за да ги видиме активните претплати поврзани со услугата.
  Епл-музика-автоматско обновување-2
 3. Конечно, ќе ја видиме нашата претплата и веднаш под опциите за обновување (иако не се појавува на приложената слика), ќе ги имаме поле за автоматско обновување Дека ќе деактивираме за да не се наплаќа автоматски откако ќе заврши пробниот период, што, како што можете да видите во мојот случај, го имам до 1 година. Ако не се појави ништо, можно е да сте веќе го деактивирале како што направив од мојот iPhone.

Со овие едноставни чекори ќе се погрижиме да не добиеме изненадување во вид на наплата на нашата картичка без да знаеме многу добро од каде потекнува ако веќе не сме заинтересирани да продолжиме со активна услуга.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе Вилчез dijo

  Во мојот случај, опцијата за автоматско обновување не излегува и немам начин да ја откажам бесплатната претплата, затоа не можам да сменам продавница бидејќи не ми дозволува