Како брзо да го исклучите вашиот Mac со комбинација на копчиња

Ако во текот на денот обично пристапуваме на Mac постојано, но наизменично, веројатно сте одбрале да се одјавувате брзо пред да заминете, така што кога ќе ви треба повторно, сите апликации што сте ги отвориле се уште да бидат отворени и не мора да одите повторно еден по еден отворајќи ги. Но, ако сте од оние корисници кои не сакаат да го остават компјутерот да мирува и претпочита да го исклучува секој пат кога ќе мора да излеземе, за да заштедиме електрична енергија, веројатно сте повеќе од уморни од тоа да морате одете во горното мени за да пристапите до опцијата за исклучување. За среќа, благодарение на кратенките на тастатурата, можеме да го спроведеме овој процес брзо и лесно.

За брзо да го исклучите Mac без да прибегнуваме кон менијата Mac, само треба да ги притиснеме копчињата за стартување Контрола + Исфрлање медиуми. Веднаш штом ќе ги притиснете овие комбинации на копчиња на екранот, ќе се појави мени со кое можеме да го исклучиме Mac, да го заспиеме, да го рестартираме или да се одјавиме. Очигледно, овој трик важи само за модели на Mac кои користат надворешна тастатура, како што се Mac Mini и iMac.

Ако вашиот Mac е лаптоп, комбинацијата на клучеви е Контрола + клуч за исклучување. Потоа ќе бидат прикажани следниве опции: рестартирање, спиење, одјавување и исклучување. Друг начин да го исклучите нашиот Mac, но без прибегнување кон кратенки на тастатурата е со притискање на копчето за исклучување за една секунда и половина. По ова време, менито за исклучување ќе се појави на екранот што ни овозможува да го рестартираме, да го заспиеме, да се одјавиме или да го исклучиме.

Никогаш не сум бил поборник за кратенки на тастатурата, сè додека не ги испробав и не се навикнав да ги користам. Бидејќи го обожавате времето што го трошам со глувчето е значително намалена. Ако поминувате многу часови пред компјутерот, можеби е добра идеја да започнете да користите кратенки на тастатурата. Willе го цениш тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.