Како да го исклучите нашиот Mac од терминалот

Благодарение на апликацијата Терминал, можеме да направиме голем број измени на нашиот Mac, модификации што не се достапни природно, или затоа што Apple не сака да ни бидат од рака, или затоа што не размислуваа за тоа. Во овој напис Toе ви покажеме уште една употреба на терминалот, н-ти што би можеле да го кажеме, трик со кој ќе можеме да го исклучиме нашиот Mac директно од командната линија, без да мора да се движиме низ менијата. Преку Терминал можеме да најдеме различни начини да го исклучиме или закажеме исклучувањето на нашиот Mac, но во оваа статија ќе ви покажеме само двајца, барем на сите оние читатели кои не ги познаваат.

Исклучете го нашиот Mac од командната линија со „исклучување“

Командата за исклучување ни овозможува да го исклучиме нашиот Mac од командната линија користејќи го својството "-h" заедно со зборот "сега", така што Mac  побарајте лозинка и автоматски процесирајте до исклучување. Комплетната команда за да можете да го исклучите нашиот Mac од командната линија е: исклучување на судо -х сега

Закажете исклучување на нашиот Mac за XX минути од командната линија

Како што видовме во претходниот дел, со помош на командата сега можеме директно да го исклучиме нашиот Mac од терминалот. Но, ако го измениме својството „сега“ до +30, ќе го конфигурираме нашиот Mac така продолжете да се исклучувате по 30 минути. Комплетната команда за програмирање на исклучувањето на нашиот Mac за 25 минути ќе биде: исклучување на судо -h +25

Затворете го нашиот Mac од терминалот користејќи «стоп»

Друга команда што можеме да ја искористиме за да го исклучиме нашиот Mac е „стопирање“, команда со која нашиот Mac ќе продолжи директно да се исклучува како и со првата опција што ти ја покажав во оваа статија. Комплетната наредба ќе биде: судо застој

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Педро dijo

  Или, исто така, да се исклучи во одредено време (на пример, во шест и десет): исклучување на судо-ч 18:10
  Ова е чист UNIX.