Искористете ги ознаките во пребарувањата со Spotlight

Центарот на вниманието

macOS има многу моќен пребарувач. Со вртоглава непосредност, тоа ви ги покажува резултатите од пребарувањето во областа што сте ја програмирале за тоа. Внатре во вашиот Mac или надвор од него. Или датотеки или е-пошта на тврдиот диск, или на Интернет: Википедија, Гугл, Јутјуб итн.

Јас го користам секој ден. Кога се сомневате, команда + простор и веднаш го добивме решението. Но, постои многу интересна функција што Spotlight ја користи во пребарувањето датотеки и која ретко кој ја користи: означете ги датотеките не само со бои, туку и со зборови.

Рефлекторот е идеален за наоѓање апликации, датотеки, е-пошта или што било што имаме на нашиот Mac или надвор од него на Интернет. Но, ние ќе се фокусираме на употребата на овој пребарувач за одредена функција: најдете датотеки на тврдиот диск.

За да пронајдете датотека со Spotlight, мора да го внесете клучниот збор и пребарувачот ви покажува список на датотеки со иста низа букви во името на датотеката. Но, она што повеќето корисници не го знаат е тоа не само пребарување во името на датотеката но и во нивните придружни ознаки.

Групирајте датотеки со етикети за текст

Со Пронаоѓач имате можност да означете која било датотека со одредена боја, или со текст. Еве ја благодатта на пронајдокот. Вие не само што може да ги групирате датотеките по папки. Имате опција да го сторите тоа со ознаки. Значи, кога ќе направите специфично пребарување со Spotlight, тоа може да ги наведе сите датотеки означени со тој клучен збор, без оглед на страницата на која се наоѓаат. Одлично, нели?

Вие само треба да отворите Пронаоѓач и направете избор на датотеки што сакате да ги означите. Во група или еден по еден, како сакате. Откако ќе изберете, одите во менито во горната лента, датотека, етикети и во горното поле можете да додадете збор или боја на дното.

Откако датотеката е означена со одреден збор, тоа ќе ви покаже ако го барате тој збор во Центарот на вниманието. Толку едноставно и толку ефикасно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.