Извлечете максимум од „Најди ги моите карактеристики“ на AirPods (Про и Макс)

AirPods Max сега е на продажба

Со новото ажурирање на AirPods Pro и Max, функционалноста на Најди го мојот, Односно, ние веќе можеме да ги откриеме и лоцираме на картата слушалките што сме ги изгубиле или се украдени, во стилот на iPhone, iPad или Mac. Ажурирањата на слушалките не се вршат како другите уреди. Тој е нешто поавтоматски и се прави само кога е поврзан со уредот Apple. Со овој нов софтвер Има многу работа и ние ќе ви покажеме во оваа објава.

Постојат голем број на нови функции за AirPods Pro и AirPods Max во апликацијата Најди ги, вклучувајќи предупредувања за напуштање, пребарување во заедница и блокирање на натпревари. Ајде да видиме како да ги искористиме сите овие функции. Можеме да добиваме предупредувања за да знаеме дали излегуваме без AirPods. Може да се потпреме на мрежата Најди ми за да помогнеме во нивното лоцирање.

Како што рековме на почетокот, првото нешто е да се утврди дека го имаат најновиот фирмвер. За тоа одиме до поставките, AirPods и ја гледаме верзијата. Треба да одговара на бројот 4A400. Ако не, она што мора да го направиме е ажурирање. За да го направите ова, ги ставаме AirPods Pro / Max во кутијата за безжично полнење и го поврзуваме куќиштето со напојување. Ако го имаме уредот Apple со кој го поврзавме, затворете треба да започне со ажурирање.

Сега го активираме различни Најди ги моите карактеристики

Најдете ги моите AirPods

Напушти предупредувања

Отворете ја апликацијата Најди ми. Одиме до AirPods Pro или AirPods Max во јазичето уреди. Ние допираме на Извести, ова е местото каде што можете да вклучите локации. Можеби не сакаме да добиваме известување секој пат кога ќе излезете од дома без вашите AirPods. За ова мора да ја додадеме нашата куќа на листата на исклучувања. На овој начин ќе добиеме известувања ако оставиме место без нашите AirPods Pro или Max.

Лоцирајте ги слушалките

Со iOS 15 и новиот фирмвер, постои функција за прецизно следење. Кога ќе допреме на Најди, прстен од светлечки точки се анимира додека iPhone се обидува да ги најде AirPods. Willе мора да играме со позициите и локациите, но секогаш е подобро од она што беше порано. Само широко место за пребарување. Сега ја имаме прецизноста. 

Можеме да ја користиме уште поголемата мрежа „Најди ми“ за да ни помогне при пребарувањето. Кога означуваме како изгубени од апликацијата Најди ми, секогаш кога некој со iOS 15 е во опсег од вашите AirPods Pro или AirPods Max, локацијата ќе се ажурира и ќе добиете предупредување дека се пронајдени. Ова е испратено анонимно во позадина без да знае испраќачот.

Како да го активирате изгубениот режим што овозможува заклучување на спарување

За да работи горното, ние мора да бидеме тие што ќе го активираат изгубениот режим. За ова, одиме на AirPods Pro или AirPods Max во јазичето уреди. Допираме активирање под Означи како изгубено. Ова, исто така, овозможи заклучување на спарување, спречувајќи некој друг да ги додаде AirPods на вашата сметка.

Изгубениот режим исто така ни овозможува да испраќаме информации за контакт, па ако некој ги пронајде, можеби ќе го знае најдобриот начин да ве контактира за да ви ги врати слушалките. Ова е надополнето со функцијата за обележување на локацијата во апликацијата Најди ми. Можеме да одиме на вашата локација и да ја користиме функцијата за прецизно пребарување за да ги следиме слушалките.

Во случај некои или сите овие функции што само ги објаснивме да не работат за вас, најверојатно ќе треба да ги рестартираме Airpods Pro или Max. За таа цел, ние ги одвојуваме од iPhone, iPad или Mac со кои ги имаме спарени. Повторно ги поврзуваме и тоа требаше да ги реши повеќето проблеми.

Се надевам дека ви беше корисно и дека пред с you ги активирате функциите, бидејќи AirPods се многу добри, но вистина е дека лесно се забораваат, па дури и губат некои без да го сфатат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.