Искористете ги предностите на камерата на вашиот iPhone со поврзување со вашиот Mac

Користете го вашиот iPhone како веб-камера за Mac

Користете ги моќните камера на вашиот iPhone, за да постигнете резултати кои никогаш не би ги постигнале со конвенционална веб камера. На овој начин, ќе уживате во подобро квалитет на сликата со поставките во режим на портрет, режим на следење, студиско светло и приказ на работната површина. Исто така, една од најдобрите карактеристики што ја обезбедува брендот Apple е синергијата на многуте апликации што ги имаат нивните уреди.

Една од најновите ажурирања е онаа која овозможува можност за користење на iPhone како веб камера на вашиот Mac компјутер.Оваа предност е додадена на бројните функции на екосистемот кој има производи кои се издвојуваат по квалитетот на брендот Manzana. Поради оваа причина, сите корисници кои вршат видео повици редовно. Сите тие ќе можат да уживаат во одличниот квалитет на сликата што им го нуди нивниот iPhone, за да можат многу подобро да се видат при видео повици.

Системски барања

Функцијата Mac камера за континуитет, работи со следните оперативни системи и уреди:

 • macOS Ventura или подоцна.
 • iOS 16 или подоцна.
 • iPhone XR или подоцна.
 • iPhone 11 или подоцна за Централна сцена.
 • iPhone 11 или понова верзија (освен iPhone SE).
 • iPhone 12 или подоцна за Studio Light.

Монтирање на држачот за iPhone

Монтирајте iPhone како веб-камера за Mac

Сега, треба да користите a поддршка, за да можете да го извлечете максимумот од камерата на вашиот iPhone. Покрај тоа, цената на овој додаток не е висока и може да се најде во неколку бои, па можете да ја изберете онаа која најдобро одговара на вашиот Mac и iPhone. Иако, ќе треба да бидете сигурни дека поддршката е стабилен, ограда на вашиот Mac и дека задните камери се во ред фокусирајќи се y непречено.

Изберете го вашиот iPhone како примарна камера или микрофон

Кога вашиот iPhone е правилно монтиран, ќе треба да проверите дали камерата и микрофонот се достапни за апликациите што можат да ги користат. Додека се во употреба, се појавува индикатор за статус. Заштита на во барот Mac мени следно Контролен центар и во барот Статус на iPhone. Покрај тоа, ќе можете да слушате краток звук на вашиот iPhone, кога некоја апликација ќе почне да го користи камера или микрофон на некој начин безжичен.

Изберете ја камерата на вашиот iPhone

Отворено FaceTime или друга апликација за користење на iPhone камера. Ако не се најави автоматски, тогаш ќе треба да го изберете вашиот iPhone од мени на камерата, видео менито на апликацијата или други поставки.

Изберете го микрофонот на вашиот iPhone

Можете да изберете на микрофон пристап до мени со јаболка а потоа Системска конфигурација, за да ја изберете опцијата на звук во страничната лента и на крајот изберете ја вашата iPhone на јазичето Влез. Иако, нормално, апликацијата за микрофон на вашиот iPhone се избира автоматски.

Користете видео ефекти

Откако ќе бидете сигурни дека ја користите камерата на вашиот iPhone, ќе можете да ја користите Контролен центар за да го активирате приказот на работната површина, светлото за проучување, режимот за следење и режимот на портрет.

режим на следење

За да пристапите до режимот следење, ќе треба да имате a iPhone 11 или подоцнежен модел. Овој видео ефект ги користи технологиите Ултра широк y Во центарот на вниманието, што ќе ви помогне да одржувате фокусирана на камерата додека се движите за време на снимањето. За да пристапите до режимот за следење, треба да кликнете на Контролен центар кој е во лентата со мени, потоа да отидете во Видео ефекти и на крајот да ја изберете опцијата Tracking Mode.

Режим на портрет

Како барања, мора да имате а iPhone XR или подоцнежен модел. Режимот на портрет ја замаглува заднината за да се задржи a најдобар пристап на камерата на вас. За да користите режим на портрет, мора да кликнете на Контролен центар во лентата со мени, потоа мора да пристапите до Видео ефекти и да изберете режим на портрет.

светлина во студиото за фотографирање

Оваа опција бара употреба на a iPhone 12 или подоцнежни модели. Светлото за фото студио или Studio Light е многу корисно во ситуации со слаба осветленост и сцени со позадинско осветлување пред прозорец. Технологијата Студио светло на Apple, служи за да осветли го твоето лице и затемнете ја позадината. За да го добиете овој ефект, ќе треба да кликнете на Контролен центар во лентата со мени, потоа одете во Видео ефекти и изберете Студио светло.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.