Испратете ги вашите е-пошта со големи прилози благодарение на Mail Drop на iCloud.com

Прилози за испуштање пошта-0

Воведена е MailDrop, одлика за испраќање прилози со големина до 5 GB дополнителна функционалност во рамките на Mail for Mac со објавување на OS X 10.10 Yosemite во 2014 година. Подоцна и со iOS 9.2, Apple ја донесе Mail Drop на својата апликација за мобилна пошта природно на iOS уреди.

Сега можеме да испратиме и ваков вид големи прилози преку апликацијата за пошта на iCloud.com, односно нема да биде потребно имаат Mac за користење на MailDrop Бидејќи од кој било компатибилен прелистувач, можеме да ја отвориме нашата сметка на Apple од iCloud.com и да ги испратиме е-поштата што ни требаат користејќи го гореспоменатиот Mail Drop.

Прилози за испуштање пошта-1

Во друга статија веќе разговаравме за Mail Drop и можноста за приложување големи датотеки како прилози во пошта, па сега ќе се фокусираме на објаснување како да го направите тоа преку iCloud.com. Пред сè, мора да се разјасни дека Mail Drop ќе се активира само со датотеки со големина поголема од 20 MB.

За да го активираме на iCloud.com, ќе треба да пристапиме само до мрежата и еднаш во почетниот екран на нашата сметка, кликнете на пошта а подоцна и со долната брзина на екранот за да отидете во „Преференции“, како што можете да видите на приложената слика.

Прилози за испуштање пошта-3

Откако ќе влеземе во преференциите, ќе одиме на табулаторот Изготвување за да ја овозможиме опцијата „Користете капка по пошта за да испраќате големи прилози“, земајќи ја предвид чие ограничување сме предупредени при активирање на оваа опцијаСо други зборови, примателите на е-пошта ќе можат да ги преземаат овие датотеки од iCloud само 30 дена откако ќе бидат испратени.

Прилози за испуштање пошта-4

 

Кога ќе ја имаме опцијата активна, ќе кликнеме на Прифати и креирај нов е-пошта притискање на Опција (⌥) -Shift (⇧) -N, за да се прикачат или од симболот на клипот или од кој било прозорец на пронаоѓачот (влечење и пуштање) на датотеката / датотеките за кои станува збор, и со тоа да се испрати поштата до примачот. Можно е да добиеме некаков вид предупредување во врска со прилогот кој е преголем и да се користи опцијата Mail Drop, ќе кликнеме ОК и тоа е тоа.

Прилози за испуштање пошта-2

Времето на вчитување очигледно ќе зависи од нашата врска и големината на прилогот, може да биде во секое време откажете го прикачувањето на прилогот ако решиме да го испратиме во помали делови. Во секој случај, мора да се земе предвид дека Mail Drop има ограничување на просторот до 1 терабајт простор, па ако претходно испративме многу големи прилози кои го зафатија целиот овој простор, ќе мора да почекаме да празно (поминаа 30 дена) за да прикачите повеќе, бидејќи опцијата за рачно бришење на нив не е достапна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.