Од истекувањето се тврди дека Паралелите 11 ќе овозможат употреба на Кортана на OS X

Кортана-паралели 11-0

На крајот од оваа недела Мајкрософт ќе го претстави својот оперативен систем Виндоус 10 заедно со Кортана, виртуелниот асистент кој исто така ќе биде вклучен во системот и во кој веќе уживаат корисниците на паметните телефони на брендот и тоа се натпреваруваат со Сири, Асистент на Apple.

Според она што се чини, корисниците на Виндоус 10 ќе имаат достапен десктоп пристап до Кортана, но не само во Виндоус, туку и во Mac OS X, ќе можеме да пристапиме до оваа функционалност благодарение на новото ажурирање на Паралели софтвер за виртуелизација, која достигнува верзија 11 и ќе им овозможи на Виндоус 10 да работи со сите карактеристики недопрени. Ако обрнеме внимание на ова протекување, Паралелите 11 би ја вклучиле оваа нова опција за Windows 10 што ќе ви овозможи пристап до Cortana на OS X, додека Windows 10 работи во позадина.

Кортана-паралели 11-1
Ова би значело дека можеме да пристапиме до Кортана директно изговарајќи „Еј Кортана“ во секое време, додека користиме други апликации на Mac.

Виртуелниот асистент може да пребарува на интернет, да наоѓа датотеки и инсталирани апликации, да управува со календарот ... покрај ова и како Сири, Кортана може одговори на повеќе прашања на природен јазик како што се резултатите од натпревар или едноставно кажување „Какви состаноци имам за овој викенд?“

Лошата страна е што ќе мора да го извршуваме софтверот за виртуелизација и да го подигнеме системот за да ја овозможиме оваа функција, нешто што ќе троши повеќе RAM и ресурси од посакуваното ако во тоа време нема да користиме Виндоус.

Во секој случај, сосема е достигнување што можеме да ја имаме Cortana скоро „природно“ во OS X дури и ако работи во виртуелизиран софтвер бидејќи можеме искористете го пребарувачот и неговото најголемо учење на корисниците во врска со Siri.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.