Како да ја исчистите кешот за DNS во macOS High Sierra

Doman Nane Servive, попознат како DNS, е одговорен за префрлување помеѓу името на веб-страниците и нивните IP-адреси, што е всушност физичката адреса каде што се наоѓа. Понекогаш DNS што ни го нуди нашиот провајдер, процес што се изведува автоматски, обично не работи како што треба и процесот на конверзија трае подолго од нормалното, што влијае на брзината на врската кога сакаме да пристапиме до веб-страница. Ако сте имале проблем со DNS и имате намера да го промените во Google, најпосакуваниот во сите случаи, мора да ја исчистите DNS-меморијата за да работи правилно.

Пред сè, мора да се земе предвид дека овој процес се спроведува преку Терминал со командна линија, така е насочена кон напредни кориснициОние кои знаат што може да биде проблемот со нивната врска и се уморија од тоа да гледаат како нивната брзина е сè побавна, без нивниот обезбедувач на пристап да нуди какво било решение. За да ја исчистиме меморијата за DNS на нашиот Mac, така што новиот DNS ќе стапи во функција, мора да продолжиме како што следува.

Исчистете ја меморијата за DNS на macOS

  • Прво одиме до лупата која се наоѓа во горниот десен дел од горната лента.
  • Во центарот на вниманието, пишуваме Терминал и го отвораме.
  • Следно, мора да ја копираме и залепиме следнава командна линија:

sudo killall -HUP mDNSResponder; велат дека DNS-кешот е испуштен

  • Откако ќе ја копираме и залепиме оваа командна линија, притискаме Enter, ја воведуваме лозинката на нашата сметка на Mac за да дозволиме да се прават промените (поради употребата на судо командата) и тоа е тоа.

Сега треба само да почекаме неколку минути за да стапи на сила новиот DNS и целата меморија да биде целосно испразнета.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.