Како и каде да преземате постари верзии на macOS

Ова е едно од оние прашања што многу корисници на macOS ни ги поставуваат во текот на денот и е дека иако е точно тоа советот е да останете на најновата достапна верзија За да немаме безбедносни или слични проблеми, ако некогаш сакаме да преземеме претходен macOS, можеме лесно да го преземеме.

Сигурно многумина од вас веќе знаат каде да ја преземат претходната верзија на системот. За нас најдобрата опција што ја имаме на располагање денес е во продавницата за апликации Mac.

Да, може да изгледа како едноставен одговор, но во случај да треба да преземеме постара верзија од онаа што ја инсталиравме на нашиот Mac, најдобро е да влезете во продавницата за апликации Mac и директно преземете ја верзијата што ни треба од табулаторот Купено.

Во ова јазиче што се појавува на горниот дел од продавницата за апликации за Mac, ќе ги најдеме сите верзии што ни требаат пред нашата. На овој начин можеме да го преземеме, да создадеме бутабилен USB и да инсталираме оперативниот систем кога ни треба.

Јас лично ја добивам верзијата на OS X Mavericks како најстара за преземање на мојата сметка на Apple, не знам дали ова има врска со компјутерот или дали навистина ги имаме на располагање сите корисници на Mac до оваа верзија. Во секој случај, секогаш имајте USB за чиста инсталација на системот може да ни се најде од прилика, така дури и тековната верзија можеме да ја имаме директно на USB или диск надворешно во случај кога еден ден можеби ќе ни треба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ХозеЛеон dijo

  Јас не ја разбирам, нема претходна верзија, сега имам macOS High sierra и би го дал својот живот да се вратам на претходната, ова освен што го забави стартувањето на MacBook Pro, сафари не оди добро на сè, батеријата истекува порано, Накратко, се држам со претходната, без да кажам дека форматирам надворешен хард диск во новиот формат apfs и сега сакам да се вратам на macOS плус, и не ми дава опција, само ми дозволува да го форматирам во apf, не знам што прават со лансирање на нови верзии Тие се полоши од претходната, не очекував такво нешто од Купертино. Би ценел ако некој ми каже каде можам да преземам верзии пред оперативниот систем, благодарам

  1.    Fran dijo

   Здраво ХозеЛеон,
   Ако сакате да ја преземете Сиера, можете да го направите тоа од официјалната продавница за апликации.
   Ставете ја оваа врска во сафари и дајте ја да се отвори во App Store. Таму го имате!
   https://itunes.apple.com/mx/app/macos-sierra/id1127487414?mt=12

   Се надевам дека помогнав.
   честитки
   Fran

   1.    Хорхе dijo

    Вие го решивте, многу уморни од ажурирањата на софтверот MAC, сè што прават е да остават опрема за која ја користиме, тие функционираат совршено.
    Начинот на кој тие го поминуваат низ кутијата на секои неколку години.

    Јас не советувам да ја ажурирате опремата ако таа не е навистина неопходна