Каде е управувачот со задачи?

Монитор за активност OS X

Една од алатките што обично ја користат корисниците на Mac е Монитор за активност OS X. Многу од корисниците кои доаѓаат на OS X доаѓаат од Виндоус и оваа алатка е она што можеме да го споредиме со добро познатиот и широко користен „Менаџер на задачи“ што е интегриран во оперативниот систем Виндоус. Да, станува збор за можност да ја видиме употребата на нашата машина во смисла на внатрешен хардвер: проценти на употреба на процесорот, меморијата, напојувањето, дискот и мрежата.

Кога зборуваме за Мониторот за активност во OS X, зборуваме за контрола врз нашите процеси на Mac и ова е несомнено многу интересно за некои корисници. На кратко, и за сите нас кои користат Windows многу години, тоа е што би станал Менаџер на задачи што се лансира кога ја спроведуваме комбинацијата „Ctrl + Alt + Del“, но во Mac OS X се нарекува Activity Monitor и лесно се стартува бидејќи има своја апликација во нашата Launchpad, што ни овозможува да ја активираме од Стартувај ја самата страница, од Spotlight или дури и од Finder во папката Applications. Toе видиме повеќе детали за овој монитор на активности и малите трикови што ги крие.

Како да го отворите мониторот за активност

Икона за монитор на активност

Па, ако дојдовте до сега, тоа е затоа што едноставно сакате да ги знаете сите податоци за потрошувачката на вашиот нов Mac.Веќе споменав на почетокот дека имаме различни опции за да го отвориме овој монитор на активност, но најдоброто нешто што користете го многу и за да направите полесен пристап, она што ве советуваме е да го чувате вашиот Монитор за активност на добро достапно место за да ги видите податоците и процесите во секое време. Ова е многу едноставно да се направи и треба да пристапите само од вашите Стартувај папка> Други папка> Монитор за активност и повлечете ја апликацијата до пристаништето.

Можете исто така да пристапите до мониторот за активност користејќи Spotlight или во папката Апликации> Комунални услуги. Било кој од трите методи работи за вас.

На овој начин Activity Monitor ќе биде закотвен во Dock и повеќе нема да имате пристап од Launchpad, Spotlight или Finder, тој ќе биде директно со еден клик далеку и ќе имаме многу побрз и полесен пристап кога ќе седнеме пред Мек ни овозможува пристап до „најскриените опции“ на овој Монитор за активност што ќе го видиме во следниот дел.

Информации за менаџерот на задачи на Mac

Ова е несомнено причината за овој напис. Toе ги видиме сите детали што ни ги нуди Мониторот за активност и за ова ќе го почитуваме редоследот на јазичињата што се појавуваат во оваа корисна алатка OS X. Имаме и копче со a «Јас» што ни нуди информации за процесот брзо и прстен опрема (тип на поставување) во горниот дел што ни нуди опции за: процесно земање примероци, стартување на espindump, извршување на системска дијагностика и други.

Дел од овие скриени опции за кои зборувавме на почетокот на статијата се опцијата за оставање на притисната икона за пристаниште, можеме да го измениме неговиот изглед и да додадеме прозорец во менито за апликации каде што ќе се појави графиконот за употреба. За да ја измените иконата на апликацијата и да ги видите процесите директно, ние едноставно мораме држете ја иконата за пристаниште> Иконата за приклучување и изберете што сакаме да следиме во истиот.

Процесорот

Монитор за активност на процесорот

Ова заедно со Меморија е несомнено делот што најмногу го користев јас и она што ни покажува е процент на употреба на секоја апликација што работи. Во рамките на секоја од апликациите можеме да извршуваме различни задачи како затворање на процесот, испраќање команди и многу повеќе. Во рамките на опцијата процесор, имаме различни податоци на располагање: Процентот на процесорот што го користи секоја апликација, времето на процесорот на темите, Активирање по неактивност, PID и корисникот што ја извршува таа апликација на машината.

меморија

Следете ја меморијата во OS X

Во рамките на опцијата Меморија можеме да видиме различни и интересни податоци: меморијата што ја користи секој процес, компресираната меморија, нишките, пристаништата, PID (тоа е идентификациониот број на процесот) и корисникот кој ги спроведува овие процеси.

Енергија

Монитор за напојување во OS X

Ова е несомнено уште една точка што треба да се земе предвид ако користиме MacBook бидејќи ни нуди потрошувачка на секој од процесите дека имаме средства на Mac. Ова јазиче за енергија ни нуди различни податоци како што се: енергетското влијание на процесот, просечното енергетско влијание, без разлика дали тој користи Ап апликација (App Nap е нова опција што пристигна во OS X Маверикс и таа автоматски ги намалува системските ресурси на одредени апликации што не се користат во моментот), спречување на мирување и најавување на корисникот.

Диско

Следете ја употребата на хард дискот на Mac

Знајте до прстот што генерира Читање и пишување е сè поважно поради напливот на тековните SSD-дискови. Овие дискови содржат Флеш меморија и секако се двојно побрзи од HDD дисковите, но исто така „се заебаваат порано“ колку повеќе читаат и пишуваат. Во опцијата Диск на Мониторот за активност ќе ги видиме: Бајти напишани, Бајти читани, класа, PID и корисник на процесот.

Црвена

Активност на мрежата во OS X

Ова е последниот од јазичињата што ги нуди овој комплетен монитор за активност во OS X. Во него ги наоѓаме сите податоци што се однесуваат на навигацијата на нашата опрема и можеме да ги видиме различните детали за секој процес: Бајти испратени и Бајти примени, Пакети испратени и примени пакети и PID.

На крајот на краиштата станува збор за добијте информации за сите процеси што го прави нашиот Mac, вклучувајќи ги и мрежните, и да може да ги затвори или забележи процентите што ги користат некои апликации и процеси на нашиот Mac. Исто така, имајќи можност да ја измените иконата за приклучување за да ги видите деталите за Мониторот на активност во во реално време е добро да се откријат аномалии или чудни потрошувачки. Исто така, да имате сè со графикон во самиот прозорец ги олеснува деталите за сите точки.

Сигурно овој монитор за активност ни олеснува да откриеме процес за кој бевме загрижени и исто така опцијата што ни овозможува да го затвориме директно од таму, како ја олеснува работата на корисникот. Од друга страна, сигурно повеќе од еден од корисниците што доаѓаат од оперативниот систем Виндоус е навикнат да ја извршува комбинацијата на копчиња Ctrl + Alt + Del за да го види Task Manager и секако во Mac OS X оваа опција не постои.

Она што е јасно е дека ако доаѓате од Виндоус, треба да заборавите на класичниот менаџер на задачи бидејќи на Mac се нарекува „Монитор на активност“. Колку побрзо се навикнете, толку подобро, бидејќи ова ќе заштеди време во барање апликација што не постои во MacOS.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Оскар dijo

  како и секогаш mac го прави тоа подобро од Windows

  1.    томасо4 dijo

   Еммм. Не бе

 2.   Алехандра Солорзано М. dijo

  Здраво, ми треба помош, не знам како да ги најдам овие две опции за оперативниот систем Mac. Ми треба помош. Може ли да ми помогнете? Ми треба за четврток, благодарам ...

  Управување со Mac уреди
  Управување со датотеки

 3.   Медисон dijo

  Ми требаат кои се администратори на носи Mac