macOS: Како автоматски да отворите апликација на цел екран

MacBook Pro

Вистина е дека тоа ни се случува безброј пати. Постојат апликации што ни се допаѓаат и се секогаш на цел екран, или за максимално искористете го екранот, или едноставно да има минимални можни ленти од менито на врвот.

И секогаш истата постапка: прво отворете ја апликацијата, кликнете на зелен семафор, и видете како апликацијата изгледа најдобро. Она што многу луѓе не го знаат е дека можеме да направиме одредена апликација секогаш отворена на цел екран на нашиот Mac. Ајде да видиме како да го направиме тоа.

Особено сакам секогаш да работам на цел екран. Тоа оди по вкус. Прво, затоа што го гледам горниот дел од чистачот на екранот, фокусирајќи се само на лентата со мени на апликацијата што ја користам во моментот. Втората причина е што ако работите на цел екран, ги гледате прозорците на различните работни површини во кои сте отворени Контрола на мисијата.

Стандардно, секоја апликација што ќе ја стартувате на вашиот Mac ќе се отвори во иста големина како што сте ја користеле минатиот пат, освен режимот на цел екран, кој секогаш треба да го поставувате рачно. Можете да го промените ова од поставување.

Одете во Системски преференции, кликнете на Општо и одштиклирајте «Затворете ги прозорците кога излегувате од апликација« Ова значи дека кога затворате апликација, таа не го затвора прозорецот каде што е. На овој начин, ако затворите апликација додека ја имате на цел екран, таа повторно ќе се отвори така на следната сесија.

На ист начин, секоја апликација што не ја ставате на цел екран никогаш нема да оди директно на цел екран. Секогаш ќе започне како што сте го затвориле последен пат. Со овој мал трик ќе избегнете секој пат да кликнете на зелената боја на познатиот семафор во MacOS.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.