Како автоматски да ја исклучите позадинското осветлување на тастатурата на MacBook

MacBook тастатура

Основна карактеристика на секој лаптоп е А. тастатура со позадинско осветлување. Ова може да ви помогне да работите во слабо осветлени средини. Но, ако заборавите да ја вклучите светлината кога ќе се оддалечите, а таа пауза од пет минути се претвори во еден час, ја трошите батеријата на уредот.

Следно, објаснуваме како да ја конфигурирате тастатурата на вашата MacBook автоматски да се исклучи кога е во мирување. Се чини глупаво, но сигурно ќе биде корисно во одреден момент.

Очигледно, тастатурата со позадинско осветлување можеби не троши многу батерија, но ако не го користите вашиот MacBook и не е вклучен во струја, зошто да ја намалите, дури и ако е мала, автономијата? Ајде да видиме како изменете ги поставките за да ја активирате оваа функција.

  1. Отворено Преференци на системот
  2. Изберете Тастатура
  3. Проверете го полето Исклучете го осветлувањето на тастатурата по застој
  4. Изберете го времето на чекање до исклучувањето во паѓачкиот прозорец од 5 секунди до 5 минути

Тоа е се. Кога ќе се вратите на вашиот MacBook и ќе притиснете копче, тастатурата повторно ќе светне.

Прилагодете ја осветленоста на тастатурата

Seeе видите друга поставка веднаш над неактивната регулирајте ја осветленоста на тастатурата слабо светло. Ова е исто така практична конфигурација што треба да се разгледа. Ова ќе го затемни светлото на тастатурата во зависност од околното осветлување.

Стандардно доаѓа оваа конфигурација оневозможено на macOS Каталина, и во услови на слаба амбиентална светлина, тастатурата секогаш останува осветлено. Постојат моменти кога престануваме да го користиме MacBook за одреден временски период, како што е телефонски повик додека работиме на вашиот MacBook.

Овој мал детал може да ви заштеди батерија, што можеби ќе ви треба подоцна. Ако го немаме вклучен нашиот MacBook, мора да бидеме внимателни кон овие типови на прилагодувања проширете ја вашата автономија максималниот можен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.