Како брзо да изберете и уредувате текст со 3Д допир

Ако сте сопственик на една од новите iPhone 6s o IPhone 6s Plus Без сомнение, големото подобрување што ќе го доживеете е благодарение на вклучувањето на технологијата Force Touch сега преименуван како 3D допир. Оваа нова опција претставува тотално поинаков начин на интеракција со нашиот iPhone, подобрување на агилноста со која извршуваме одредени почести задачи и затоа ја зголемуваме нашата продуктивност. Но, исто така е точно дека тоа бара одредена крива на учење, минимална, но неопходна. Затоа денес ви донесуваме нов трик за да го искористите максимумот 3D допир- Брзо изберете и уредувајте текст.

Со новото iPhone 6s и 6s Plus, изборот на текст за понатамошно уредување никогаш не бил полесен. Користење на новата функција 3D допир Можете да ја претворите тастатурата во тастатура во повеќето апликации на „Епл“ и со прстот да ги потенцирате зборовите што треба да ги уредите.

За да го направите ова, цврсто притиснете на тастатурата и ова ќе го претвори во виртуелна патека за следење. Потоа, лизнете го прстот кон текстот што сакате да го уредите. Притиснете посилно за да го изберете текстот и потоа лизнете го прстот преку зборовите за да го зголемите вашиот избор.

Како брзо да изберете и уредувате текст со 3Д допир

Притиснете цврсто по втор пат ако сакате да започнете одново. Подигнете го прстот кога ќе завршите и допрете го избраниот текст за менито со опции за уредување што ви одговара. Сега, останува само да го уредите текстот со кој сте го одбрале 3Д допир.

Како брзо да изберете и уредувате текст со 3Д допир

И, ако сакате да дознаете многу повеќе за употребата на 3D допир запомнете на вашиот iPhone 6s или 6s Plus прилагодете ја неговата чувствителност за подобро да го прилагодиме на употребата што ја давате и не заборавајте да ја посетите овие и овие трикови.

ИЗВОР | iPhone живот


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.