Како брзо да пристапите до специфичните поставки на Mac

метод-1-поставки-рапдизо-ос-х-5

Менито за поставки наречено Системски преференции во OS X тоа е многу поинтуитивно од новото мени за поставки за Windows 10. Овој пат Windows помина полошо, обидувајќи се да ги концентрира опциите за конфигурација и прилагодување во само пет опции. Од друга страна, Системските преференции во OS X продолжуваат како и во најновите изданија на оперативниот систем за Mac, така што пристапот за промена на која било поставка е многу едноставен. Исто така, имаме различни начини за пристап без да мора да се движиме низ менијата OS X. Подолу ви покажуваме четири различни опции за брз пристап до поставките на OS X.

Метод 1 - Брзата патека

метод-1-поставки-рапдизо-оперативен систем-x

Притиснете и задржете ја иконата за Системски преференции. Сите достапни опции во рамките на Системските преференции ќе бидат прикажани во колона, така што ќе можеме брзо да пристапиме до која било поставка без да треба да кликнуваме на иконата.

Метод 2 - Тајното копче

метод-1-поставки-рапдизо-ос-х-2

Во оваа прилика, ако веќе сме во Системски преференци, треба да одиме на плоштадот до датумот што не насочува надесно, и држиме за секунда за да се појават сите опции, но овој пат веќе за разлика од претходната, иконата на секоја поставка се прикажува заедно со името, што го прави лесно да се препознае на прв поглед која поставка ја бараме.

Метод 3 - Не откривам многу

метод-1-поставки-рапдизо-ос-х-3

Ако не сме нови со Mac, сигурно сме малку изгубени навикнати на други оперативни системи како што се Windows или Linux. Ако не знаеме каде да ја најдеме секоја опција, најдобриот начин да ги најдеме е да ги отвориме System Preferences и да одиме во полето за пребарување каде што ќе го напишеме она што го бараме. Автоматски ќе се прикажат разни опции што ќе ни овозможат да ја извршиме потребната функција.

Метод 4 - Рефлекторот е наш пријател

метод-1-поставки-рапдизо-ос-х-4

Веќе некое време, како што се случи во iOS, Спотлајт има сè поголема важност во OS X. Spotlight ни овозможува да го пребаруваме целиот наш Mac, од функции до датотеки. За да го отвориме, одиме во лупата која се наоѓа во горниот десен дел од менито и ја запишуваме функцијата што ја бараме. Рефлектор ќе ни понуди неколку резултати што ќе ги избереме врз основа на нашите потреби.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.