Како брзо да се префрлате помеѓу апликациите на Apple TV

пристап-мултитаскинг-јаболко-ТВ-1

Новиот Apple TV секој ден ни носи нови скриени функции или нови функции што програмерите и поинтересните ги наоѓаат или усвојуваат како можност за користење на Safari директно на Apple TV преку код што е објавен на мрежата GitHub. tvOs, иста како и iOS, ни овозможува да имаме отворени неколку апликации за да можеме брзо да се префрламе помеѓу нив доколку е потребно. Претходно веќе споменавме дека iOS и tvOS е практично ист оперативен систем, но со различниот во графичкиот интерфејс како главна промена.

Кога разгледуваме различни менија на Apple TV, можеме да отвориме различни апликации, бидејќи не само што можеме да користиме игри и да консултираме различни апликации. Најчестиот процес е да ја затвориме апликацијата во која треба да се вратиме да ја најдеме онаа што претходно ја отворивме или ја отворивме пред некое време. Но Ова е многу тешка задача што сигурно ќе ја одземе желбата да го сторите тоа повторно. Но, за среќа, како што споменав погоре, tvOS има и повеќе задачи за да може да ги распореди апликациите што се отворени во тој момент и да одат кај онаа што ја сакаме.

Активирање на мултитаскинг, спротивно на она што може да мислите, не е со притискање и држење на копчето Home за секунда за да се вратиме на почетниот екран, но ние мора да брзо притиснете го копчето за почеток на далечинскиот управувач двапати така што мултитаскингот се активира во истиот стил што беше претставен на iPhone и iPad со iOS 8, бидејќи доаѓањето на iOS 9 го смени начинот на прикажување на отворените апликации на овие уреди.

пристап-мултитаскинг-јаболко-ТВ-2

Откако ќе бидат прикажани сликичките на апликациите што неодамна ги отворивме, благодарение на тачпадот можеме да скролуваме меѓу нив и да ја избереме онаа што сакаме повторно да ја отвориме. Како и со iOS, ако сакате да затворите некоја од апликациите што се отворениТреба само да застанете на него и да го лизнете прстот на тачпадот нагоре за да исчезне.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.