Како да видите кои апликации користат податоци за локација во OS X

ЛОКАЦИЈА

Како што веќе знаете, доколку ја имате конфигурирано, секој пат кога апликацијата пристапува до податоците за локацијата на вашиот iDevice, симбол што го означува ова се појавува во горната лента со менито.

OS X исто така има можност лесно да прикажува и управува од кои апликации можат и пристапуваат до нашите податоци локација. Ова е нова карактеристика на OS X Маверикс.

Стрелката за локација сега ќе се појави во горната лента од менито OSX, давајќи ни поим за тоа кога и кои апликации ги користат податоците за локацијата на уредот.

Со некои апликации може да биде очигледно зошто тие користат или се обидуваат да користат податоци за локација, па затоа, ако ја видите иконата со стрелката, немојте да бидете изненадени. Сепак, постојат и други апликации во кои е многу почудно и curубопитно да се појави.

КАРТИ ЗА ЛОКАЦИЈА

OSX, секој пат кога ќе се појави оваа ситуација, преку дијалог прозорецот ќе го праша корисникот дали прифаќа дека оваа или таа апликација ги користи податоците за локацијата на уредот. Само апликациите прифатени од корисникот ќе бидат оние што можат да направат стрелката за локација да се појави во лентата со мени.

ЛАКОВЕН БАР

Сепак, да видиме како точно да откриеме кои апликации користат податоци за локација, како и како да менуваме и контролираме кои апликации можат да ја користат локацијата на нашиот Mac.

За да пристапите до услугите за локација на вашиот Mac, мора да внесете Преференци на системот и внатре таму внатре Безбедност и приватност. Последниот горен таб е оној што одговара Заштита на податоци. Во рамките на неа, во левата странична лента можеме да избереме „Локација“ и во прозорецот од десната страна ги гледаме апликациите што побараа дозвола за пристап до локацијата и преку „проверените“ оние што се активни од страна на корисникот за тоа.

Преференции за приватност

Треба да се напомене дека откако ќе користите која било од апликациите што ја користат локацијата, ќе видите дека со кликнување на малата стрелка што се појавува, како што веќе објаснивме, ќе се појави паѓачкото во кое ќе бидете може да притисне за да се отвори панелот за преференции на приватност директно.

ПРЕФЕРЕНЦИ НА ФИЛЕЧИТА ЗА ПРИВАТНОСТ

Повеќе информации - Apple ја купува HopStop, друга компанија за гео-локации


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.