Како да започнете Mac со силикон на Apple од надворешен погон

Mac mini со M1 е најбрз меѓу еднојадрените процесори

Ако ви е даден (или си дадовте) Mac со Apple Silicon и сфатите дека основната меморија што сте ја купиле не е доволна, пред да ја проширите и повторно да ја поминете кутијата, треба да знаете дека можете да користите диск надворешно тешко. Дури и овој диск може да се користи за стартување на вашиот Mac, односно за инсталирање на која било програма на неа. дури и macOS Big Sur. На тој начин ќе имате максимален простор на вашиот компјутер. Ние ви покажуваме како да го направите тоа.

Епл Силициум

Од минатата година веќе имаме на пазарот некои модели на Mac со Apple Silicon и новиот М1 чип. Поточно, имаме 13-инчен модел, MacBook Air и Mac mini. Секој од нив може да се добие за различни цени во зависност од избраниот простор. Цената се зголемува многу за секоја купена Gb. Затоа, не е изненадувачки што многумина се одлучија за „најосновниот“ модел за да можат тогаш користете надворешен хард диск.

Со тој надворешен хард диск можете дури и да го стартувате Mac, затоа што можете да инсталирате macOS Big Sur и сите оние програми што ги сакате на истиот. На овој начин секогаш ќе имате максимален капацитет внатре во компјутерот и со ова ќе добиете продуктивност. Ние ве учиме како да започнувате Mac со Apple Silicon од надворешен диск.

Кај постарите модели беше дозволено да се започне од надворешен погон, но сега е потешко, но не и невозможно

Со алатката за диск на Apple можете да креирате APFS диск

На постарите модели на Mac и за да се избегне ограничено складирање, дозволено да ја замени единицата. Сепак, таа опција едноставно не е достапна за Macs со Apple Silicon.

На ист начин што можеш создадете диск за подигање за итни случаи. Доколку не успее главната инсталација на macOS, користењето надворешен бутабилен диск ќе му овозможи на корисникот брзо да го стартува својот Mac без да го допира внатрешниот простор. Ова ќе помогне во обновување и зачувување на датотеки пред да се изгубат податоците во формат.

Подготовки пред да започнете со надворешната единица

За да создадеме надворешен диск за подигање, прво ќе ни треба Mac-заснован M1 кој работи macOS Биг Сур 11.1 или подоцна, оттогаш постари верзии има премногу проблеми

Исто така, ќе ни треба надворешен уред за подигање од. Покрај тоа што треба да биде доволно во капацитетот за вашите потреби и брзо, тој исто така треба да биде компатибилен со самиот процес. Па подобро ако се поврзува преку Thunderbolt 3. Исто така е познато дека тие не предизвикуваат проблеми. Некои USB-C дискови известуваат за вакви проблеми.

Да почнеме да го користиме надворешниот погон

Првото нешто што треба да направиме е да го форматираме дискот. За тоа:

 1. Отвораме Алатка за дискови. До ова може да се пристапи од папката Алатки во списокот Апликации.
 2. Ние го избираме единица сакате да го користите за надворешно складирање за подигнување.
 3. Ние кликнуваме на Избришете.
 4. Кликнуваме на паѓачкото поле Формат и изберете APFS.
 5. Ние даваме А. името кон единството.
 6. Ние бришеме и потоа кликнуваме  Спремен.
 7. Ние инсталираме macOS Big Sur на надворешниот погон. Постојат два методи за ова, иако наједноставно е преземање на софтверот и означување дека сакаме да го инсталираме на дискот форматиран во APFS.

Стартувајте го Mac од Drive:

 1. Со Mac исклучен,поврзете го надворешниот диск за подигање со портата Thunderbolt 3.
 2. Вклучете го вашиот Mac повторно со a долго притискање на копчето за напојување, држејќи се додека на екранот не се прикажат опциите за стартување.
 3. Изберете го надворешен погон за подигање.
 4. Тогаш Mac ќе се подигне од надворешниот диск наместо внатрешно складирање.

На овој начин ќе имаме можност да го започнеме Mac со Apple Silicon од единица поврзана на Mac што можеме да ја користиме на кој било компјутер што ги исполнува барањата за кои разговаравме. Нешто многу корисно исто така ако ни треба, како што рековме, метод за итно започнување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лусија dijo

  Здраво!
  Би сакал да знам дали може да се инсталира стара верзија како снежниот леопард на надворешен диск, па дури и инсталирана некоја стара програма со која се отвораат стари датотеки, па дури и се работи со нив, како да е партиција „интел“ (rosseta1 и rosseta2 ) на новиот М1.
  Благодарам за помошта!