Како да ги видите зачуваните лозинки во iCloud Keychain

преглед-лозинки-приврзок-клучни-icloud

Мора да се признае дека iCloud Keychain е добра идеја што со различните ажурирања на iOS и OS X ја усовршуваше својата работа. ICloud Keychain е многу сличен на тоа како работи 1Password и на двата оперативни системи, но Keychain е интегриран во системот, попогоден е за употреба за што служат лозинките.

Секој пат кога ќе пристапиме до нова веб-страница Keychain ни нуди можност да ја зачуваме лозинката или ни нуди лозинка што се смета за безбедна. Ако избереме ваков тип на лозинки, тие автоматски ќе бидат зачувани во синџирот на клучеви до кои може да пристапат сите уреди што се под истиот Apple ID.

Но, не секогаш имаме при рака уреди од фирмата со седиште во Купертино. Во овие случаи, Мораме да пристапиме до синџирот со клучеви iCloud за да видиме каква лозинка Тоа е оној што го користиме или откриваме која е лозинката Wifi на кафетеријата во која обично одиме. За да провериме која лозинка е зачувана на нашиот уред, мора да ги следиме следниве чекори:

Погледнете ги лозинките зачувани во синџирот на клучеви iCloud

 • Ние се упатиме кон Launchpad.
 • Внатре во Лаунчад ја бараме папката што ја бараме Други папка.
 • Внатре во оваа папка ја наоѓаме апликацијата Пристап до приврзоци.

преглед-лозинки-приврзок-клучни-icloud-3

 • Во рамките на оваа апликација, одиме на приврзок за клучеви iCloud и во десната колона го бараме името на мрежата Wifi што ја бараме.
 • Откако ќе изберете, притиснете двапати за неа, така што ќе се зборува прозорец каде што се прикажуваат сите информации за таа врска.

преглед-лозинки-приврзок-клучни-icloud-2

 • На дното мора да го провериме полето Покажи лозинка. Следниве ќе не побара нашата лозинка за iCloud Keychain да потврдиме дека сме вистински сопственици на овој приврзок за клучеви. Откако ќе ја внесете, лозинката што ни требаше ќе се прикаже.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.