Како да ги вратите фотографиите во iCloud?

Враќање фотографии во iCloud

Ако по грешка сте избришале фотографии од вашиот iPhone и сакате да знаете како да ги вратите фотографиите во iCloud, Ви препорачуваме да го прочитате постот што ви го подготвивме во оваа прилика.

 

Општо земено, со помош на icloud ти ќе вратете ги вашите фотографии користејќи различни методи. На тој начин, нема да морате да се грижите доколку по грешка сте избришале датотека и не знаете како да ја вратите.

Покрај враќањето на фотографиите, iCloud ќе ви овозможи вратете ги сите видови датотеки што ги имате на вашиот iPhone. Во овој пост ќе ви кажеме што треба да направите за успешно да ги вратите вашите фотографии.

Вратете ги фотографиите на iCloud со резервна копија

Првиот метод што можете да го користите за да ги вратите фотографиите на вашиот iPhone ќе биде со враќање на резервната копија. Може да изгубите повеќе фотографии или други датотеки кога ќе го вратите уредот од погрешна резервна копија на iCloud.

Сепак, можете да бидете сигурни дека оваа резервна копија ги содржи фотографиите што ви се потребни заедно со тековните податоци на уредот. Она што треба да направите е:

 • На вашиот iPhone или iPad, допрете на „Поставки“, „Поставки“, „Општо“, „Ресетирање“, „Избриши содржина и поставки“, „Внесете го кодот што се појавува“.
 • Следете ги инструкциите за поставување. На страницата „Апликации и податоци“, изберете ја опцијата што ја означува пораката „Враќање со iCloud Backup".
 • На екранот ќе се појават неколку опции. Ќе треба само да ја изберете резервната копија на iCloud што ги содржи фотографиите што треба да ги вратите.

Вратете ги фотографиите на iCloud со селективна копирање

Нешто што треба да го имате на ум е дека методот објаснет погоре се однесува на новите модели на iPhone, или за оние мобилни телефони на Apple на кои им е потребно ресетирање на целата содржина и основни поставки.

Тоа е затоа што таа техника ќе ги избрише сите податоци во врска со поставките, што значи дека нема да можете да видите што содржи резервната копија. Од таа причина, ќе ве научиме на втора алтернатива како да ги вратите фотографиите во iCloud со копија селективно.

Обнова на iCloud Photos

За да го постигнете ова, ќе ви треба специфична алатка, а една од најдобрите е PhoneRescue за оперативниот систем на Apple. Можеш преземете го во следниот линкСо помош на оваа програма ќе имате предности како што се следниве:

 • Ќе можете да ги гледате податоците и од вашите резервни копии на iCloud и iTunes, а можете дури и да ги изберете податоците што сакате да ги вратите или на вашиот iPhone или на компјутер.
 • Дури и без резервна копија, можете да ја користите програмата за скенирање на вашиот iPhone и враќање на изгубените податоци директно од тој уред.
 • Ќе можете да вратите повеќе од 20 типови податоци, како што се фотографии, контакти, песни, белешки итн.
 • Кога вршите скенирање за враќање на датотеките, програмата ви овозможува да ја прегледате за да можете да изберете што навистина ви треба.
 • За да ги вратите датотеките, само треба да ги имате при рака сметката и лозинката на Apple ID.
 • Можете да ги вратите фотографиите што ви се потребни од iCloud на телефони како iPhone 5 до iPhone 13.

Ако сакате да го користите овој метод, мора да ги следите следните упатства:

 • Преземете и инсталирајте PhoneRescue на вашиот компјутер.
 • Потоа изберете ја опцијата што вели „Враќање од iCloud» и кликнете на „Продолжи“.
 • Најавете се користејќи ги деталите за вашата сметка на iCloud.
 • Кликнете на опцијата «Резервна копија".
 • Изберете ја резервната копија каде се наоѓаат фотографиите што треба да се обноват и кликнете на опцијата «Превземи".
 • Изберете „Фотографии“ и потоа кликнете „ОК“.
 • За да завршите, кликнете на копчето што вели „Продолжи“.

На следната страница можете изберете ги фотографиите за враќање една по една. Исто така, откако ќе одлучите кои се тие, можете да ги преземете на вашиот Mac компјутер.

Вратете ги фотографиите на iCloud без компјутер

Ако сте ја активирале функцијата за синхронизирање фотографии со iCloud на вашиот Apple мобилен телефон, можете да ги направите вашите фотографии во iCloud се рефлектираат на вашиот iPhone со помош на чекорите објаснети подолу:

Како да ги вратите фотографиите на iCloud

 • Одете во „Поставки“ и допрете го името на вашата сметка.
 • Потоа одете во „iCloud“, „Фотографии“.
 • Продолжете да ги активирате опциите и почекајте да заврши процесот на синхронизација.

Ако сакате селективно да вратите повеќе фотографии од „Фотографии“ или да ја преземете секоја фотографија на вашиот компјутер, можете да ги искористите функциите кои PhoneRescue ви дава

Вратете ги фотографиите на iCloud преку Интернет без iPhone

Обично, кога фотографиите се бришат од кој било уред на Apple со овозможена библиотека „Фотографии“, фотографиите ќе бидат отстранети од iCloud онлајн поради до функција за автоматска синхронизација. 

Сепак, има корисници на iOS кои поставуваат фотографии на iCloud за да ги зачуваат без да ја овозможите библиотеката „Фотографии“. iCloud на нивните компјутери. За да ги вратите овие фотографии, ќе треба:

 • Влезете во iCloud.com и продолжете да се најавувате со вашите податоци.
 • Кликнете на логото „Фотографии“ и прегледајте ги и изберете ги фотографиите што ќе ги вратите.
 • Конечно, кликнете на копчето „Преземи“, кое се наоѓа на врвот.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.