Како да ги избришете датотеките Заобиколувајќи ѓубре на OS X

Капетан

Новата верзија на OS X која се појави на пазарот пред неколку месеци, не донесе многу важни вести. Што ако донесеше тие се мали естетски и функционални новини, покрај подобрувањата во општата работа на оперативниот систем, иако има многу корисници кои продолжуваат да тврдат дека претходната верзија, OS X Mavericks, работела подобро од оваа најнова верзија, која се вика El Capitan.

Корисници на Windows кои обично пренесуваат датотеки редовно, можеме директно да бришеме датотеки без повторно да го посетуваме ѓубрето рециклирање за да мора да ослободиме простор на нашиот хард диск. Но, со оваа најнова верзија, можеме да го направиме и на OS X El Capitan.

Корпата за отпадоци е последниот ресурс што корисниците треба да го стрили да ги најдете датотеките што ги избришавме или од која било причина не можеме да ги најдеме на нивната вообичаена локација и од која било причина можеби ја достигнале без да нè познаваат нас. Значи, освен ако не сме свесни дека сакаме да ја избришеме содржината без можност да ја повратиме подоцна, не се препорачува да ја користите оваа функција.

Да може да се содржината директно без да се поминува низ ѓубрето можеме да користиме два методи, преку кратенки на тастатура или преку менијата Пронаоѓач.

Избришете ги датотеките без да поминете низ корпата за отпадоци

Снимка на екранот 2015-12-15 во 13.41.05 часот

1 метод

Користење на кратенка за тастатура претходно избирање на датотеките за бришење и притискање на комбинацијата на копчиња CMD + ALT + копче за бришење. Потоа ќе се појави прозорец каде ќе побарате од нас да го потврдиме бришењето.

2 метод

Другата опција е директно преку менијата Пронаоѓач. Откако ќе ги избереме датотеките за бришење, одиме во менито Датотека и изберете Избриши веднаш.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алберто dijo

  Отсекогаш сум користел низа што ја правам автоматски кога сакам да избришам датотека:
  cmd, shift, cmd shift, заден простор, внесете

 2.   Charly dijo

  здраво Имам веќе инсталиран капетан и не ми дава можност директно да ги избришам избраните датотеки како што е наведено со методот 2
  благодарение
  Со почит

  1.    Алберто dijo

   Треба да изберете Мени «Датотека» -> «преместување во корпа за отпадоци» и, ако го притиснете копчето за опција, менито станува «Веднаш избриши»