Како да ги минимизирате прозорците во иконата за апликација

Обвинителна клупа

Во опциите за конфигурација или поточно системските преференции, наоѓаме опција за минимизирање на прозорците во самата икона на апликацијата. Ова значи дека кога ќе ја минимизираме апликацијата, таа ќе се примени ќе биде директно скриено во иконата на самата апликација на обвинителна клупаОва е функција што е достапна долго време и обично е оневозможена во macOS, па денес ќе видиме како можеме лесно и брзо да ја активираме.

Како да го минимизирате прозорецот во иконата за апликација

Навистина едноставна функција што може да биде корисна за оние кои работат со многу апликации отворени на Mac.

минимизирајте ги прозорците

Првото нешто што треба да направиме е пристап до "System Preferences" и побарајте ја иконата за приклучувањеНа Откако сме внатре, навистина е лесно да се лоцира оваа опција која е на дното и која јасно укажува на "Минимизирај ги прозорците во иконата за апликација". На горната слика од екранот можете да видите дека е деселектирана.

Откако ќе го избереме и активираме оваа опција, ќе го видиме тоа при минимизирање на апликациите тие не остануваат на десната страна на приклучокот, тие остануваат директно на иконата на апликацијата и за да ги отворат, притиснете повторно на нив и тоа е тоа. Тоа е функција која е навистина едноставна за активирање и сигурно беше непозната од многу корисници на macOS, особено од оние што штотуку стекнаа Mac, сега знаете како овие отворени апликации се кријат директно во нивната икона кога се минимизирани.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Carmen dijo

  Во овој случај го знаев, но ми го привлече вниманието дека добиваш само приклучок, јас добивам приклучок и лента со мени, дали си во бета? Благодарам за објавата, ве охрабрувам да ни објасните повеќе трикови. Топол поздрав, метус

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Кармен! 🙂

   Тоа е затоа што оваа слика е од стара верзија на macOS, поточно macOS Catalina

   Честитки!

   1.    Carmen dijo

    Благодарам, веќе заборавив каква беше Каталина и тоа беше името на мајка ми, ахахахаха,