Како да ги исклучите известувањата за апликациите во OS X Yosemite

     икона за известувања

Едно од прашањата што најмногу нè поставуваат читателите е како да ги деактивирам известувањата од апликациите? И на ова прашање што многу се повторува во нашата пошта и социјалните мрежи, денес ќе одговориме на тоа со мало упатство. Не би било навистина потребно да се направи целосен запис за да се одговори на тоа, но вистина е дека на оние луѓе кои доаѓаат на OS X за прв пат секогаш ќе им биде полесно да ги следат добро диференцираните чекори и со слики, па да стигнете до тоа.

Постои уште една статија на мрежата што се однесува на известувања, но во тој случај гледаме како да го деактивирате Известувања за Safari, и затоа доаѓаат од веб-страниците кои ја имаат активирана оваа функција и се согласивме претходно да ги примиме

Преференци на системот

Системски преференции во OS X, е местото каде што се управува со оваа опција за да ги вклучите или исклучите известувањата за апликации. За да дојдете до Системските преференци, едноставно е како да барате икона во Обвинителна клупа, од горното мени на > Системски преференции или од Launchpad.

известувања-2

Откако ќе пристапиме, многу е едноставно да ги активираме или деактивираме известувањата на апликациите, за ова кликнуваме на иконата на Известувања и останува само да управуваме рачно по наш вкус и од истото место можете да управувате со опцијата Не досадувај, што ги исклучува известувањата во одредено време.

известувања-1

Конфигурации

Можеме да управуваме со сите известувања на апликација, така што таа се појавува само во центарот за известувања и не ни ја покажува лентата или предупредувањето на работната површина, можеме да дозволиме или негираме дека апликацијата ни го покажува известувањето на заклучениот екран, да ја активираме и деактивираме апликацијата во известувањето центар, дозволете балоните да се појавуваат на иконите (бели броеви во црвени кругови во апликациите) и активирајте го или деактивирајте го звукот кога ќе пристигнат известувањата.

известувања-3

Секоја од овие опции може да се користи индивидуално, затоа не е потребно сè да е активирано или деактивирано, можеме да ги оставиме активните звуци и да ги деактивираме останатите, на пример, тоа е веќе лична одлука на секоја од нив.

известувања-4

На кратко, станува збор за персонализирање на нашето искуство со OS X малку повеќе и ако не сакаме да ги гледаме известувањата за некоја апликација, можеме да ја конфигурираме според нашите потреби. Многу од прашањата што ни доаѓаат на оваа тема се поврзани со социјалните мрежи и од Системски преференции> Известувања ќе можеме лесно да управуваме со нив.  


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Camila dijo

  Здраво! Известувањата што се појавуваат на екранот не одговараат на мојата сметка на Твитер, не знам зошто е синхронизирана со друга сметка. Како можам да го сменам?

  Благодарам