Како да го оневозможите „Прегледот“ во јазичињата Сафари

Преглед на сафари

Една од опциите што беа додадени на Safari пред неколку верзии на macOS, е да ги прегледате прозорците во јазичињата, еден вид преглед во Safari. Ова го прави лебдењето над табулаторот за момент да ја видите мрежата и ова ќе се поправи директно ако го задржиме покажувачот таму.

Во Safari сега нема лесна опција за отстранување на овој преглед од менито, мора да поминете низ линија со кодови од терминалот. Во овој случај тоа е едноставно додавање на командната линија, но би било многу подобро ако Apple додаде директно копче во опциите на прелистувачот за да ја овозможи или оневозможи оваа одлика за преглед, во моментот ова копче не постои.

Прво треба да дадеме пристап до терминалот

За да започнеме, треба да ги поминеме Системските преференции и да кликнеме на опцијата Безбедност и приватност. Откако ќе влеземе, мораме отклучете го катанецот со нашата корисничка лозинка и потоа кликнете на опцијата: Целосен пристап до дискот.

Откако ќе го имаме сето ова подготвено, едноставно мораме пристап до терминал и копирајте ја оваа командна линија со затворен Safari:

стандардно напишете com.apple.Safari DebugDisableTabHoverPreview 1

Сега повторно го стартуваме Safari и тоа е тоа. За да се вратиме во вообичаената состојба на прозорците за преглед, едноставно мораме изменете 1 на 0 на крајот од командната линија. Ова ќе изгледа вака:

стандардно напишете com.apple.Safari DebugDisableTabHoverPreview 0

Тоа е нешто сосема едноставно да се направи Како што велиме, но би било многу повеќе ако Apple ја додаде опцијата директно од сопствените преференции на прелистувачот и не бара додавање на командна линија во терминалот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.