Како да организирате обележувачи во Safari 15 на macOS

Откако ќе се ажурира верзијата на Safari 15 на macOS, многу корисници забележаа важни промени во „организација“ на обележувачи. Во мојот случај, прашањето за моите обележувачи беше малку надвор од контрола, со текот на времето, се натрупаа страници и страници што потоа ги затворате директно при отворање.

Откако се надгради на Safari 15 обележувачите се променија засекогаш и откако малку ги прилагодив моите, сакам да споделам како мислам дека е најдобро да се организираат обележувачи. Во мојот случај, јас веќе имав папки со веб -страници за купување, друг за спорт, технологија и слично. Значи, тоа беше нешто поедноставно, но ако не е ваш случај, можете да го сторите истото.

Можеби изгледа дека има повеќе чекори, но е многу поедноставно

На почетокот на започнувањето со обележувачите во Safari 15 може да изгледа дека треба да извршиме повеќе чекори отколку што правевме порано, но ако се организираме добро, едноставно мораме отворете Safari и со друг допир отворете ги сите јазичиња што ги имаме во папкаНа Тоа е уште поедноставно отколку што ќе видите.

Првото нешто е да го отворите Safari 15 и да кликнете на опцијата за обележувачи што се појавува на горниот дел од лентата со мени, квадратниот цртеж. Сега кликнете на "Собрани врски", а потоа на обележувачи. 

Откако ќе ги отвориме маркерите, како што можете да видите на сликата погоре, тие се појавуваат како што ги имавме порано. Па, тука само треба кликнете на името на папката (горната слика е Омилена) и додадете во отворена група јазичиња. Потоа кликнуваме на нова група јазичиња. И во овој момент едноставно ставете го името што го сакаме во групата страници што ги имаме во оваа папка.

Safari 15 обележувачи

Во мојот случај тоа е „Сојдемак“ го ставивте името што го сакате. Сега едноставно имаме директен пристап до групата обележувачи во таа папка. Ние едноставно отвораме нов прозорец Safari, кликнуваме на стрелката надолу до обележувачите и кликнуваме на папката со обележувачи што сакаме да ја отвориме. Подготвен.

На овој начин со два клика ќе се отворат сите веб -страници што ги имаме во таа папкаПокрај тоа, сите овие обележувачи со нивните креирани папки ќе бидат достапни и на iOS или iPadOS уреди ажурирани со најновата верзија на Safari. Кул нели?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.