Како да отворите јазичиња, да ги затворите јазичињата и целосно да го затворите прелистувачот со тастатурата

Тастатура-Apple

Во многу прилики имаме бесконечен број јазичиња отворени во нашиот прелистувач, било да е тоа Safari, Chrome или кој било друг, и кога сакаме да затвориме еден по еден, тоа е губење време. Денес ќе покажеме три кратенки на тастатурата кои прво ќе ни помогнат отворете многу јазичињазатворете ги сите овие јазичиња и целосно затворете ги јазичињата и прелистувачот, на едноставен, брз и ефикасен начин од нашата тастатура. Ова се три интересни кратенки за тастатура кои сигурно повеќе од еден од вас веќе ги знае, но добро е да запознаете многу други корисници.

Отворете ги јазичињата

Првиот од нив ќе ни овозможи да ги отвориме јазичињата што ги сакаме еден по еден и ефикасно без потреба од тоа поместете го покажувачот поблиску до "+" на прозорецот. Станува збор за притискање на cmd + t и ќе видиме дека за секое притискање на буквата Т додека држиме cmd, се отвара ново јазиче.

Затвори ги јазичињата

Во овој случај тоа е притиснете cmd + w (држејќи го cmd и притискајќи го и ослободувајќи го тастерот w) кога сакаме да ги затвориме сите јазичиња. Откако ќе се затвори посакуваното јазиче, прелистувачот директно ќе го отвори следното јазиче без потреба да го внесувате или излезете од прозорецот или да мора повторно да го отворите прелистувачот и ви овозможува побрзо да го затворите следново.

Затворете ги јазичињата плус прелистувачот

Со оваа комбинација на клучеви, она што ќе го постигнеме е целосно да го затвориме прелистувачот со сè што имаме отворено. За ова е едноставно како притискање на cmd + q и ќе видиме дека нашиот прелистувач целосно се затвора. Бидете внимателни со оваа кратенка како затвора и отворени апликации, односно, ако користиме апликација и ја извршиме оваа комбинација на копчиња, таа автоматски ќе се затвори.

тастатура-мак

Кратенките на тастатурата несомнено му помагаат на корисникот да ја забрза секоја задача и да овозможи зголемување на продуктивноста пред нашиот Mac.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.