Како да ги отфрлите оштетените апликации со апликација во OS X

корумпирана слика-0

Од време на време, додека безбедносниот систем вклучен во OS X, Gatekeeper, го прави своето што не спречува да ажурираме одредени апликации или директно да забраниме нивно извршување, тоа се случува делумно затоа што програмата, без оглед дали е потпишана или не од инвеститорот, е изменета подоцна и ова дејство спречува малициозен софтвер да влезе во системот што резултира со порака за „предупредување“ каде што сме предупредени за тоа апликацијата е оштетена и дека треба да се премести во корпата за отпадоци.

Од друга страна, овој вид предупредување за оштетена апликација нема вградена опција за заобиколување на заштитата за разлика од потпишани апликации каде ако можеме да го сториме тоа едноставно со кликнување на Отвори со «десното копче» или менување на системските преференции.

корумпирана слика-1 Оваа одлика може да биде многу корисна ако се држиме до најстрогиот безбедносен план, но може да биде и фрустрирачки затоа што одредени програми се модифицираат кога работат автоматски во позадина, па дури и рачно, без да сфаќаат дека тоа води до тоа развивачот легитимно да објави програма ажурирајте ако е потпишано, но дека во моментот на верификација може активира лажно позитивно прескокнување на предупредувањето за „оштетена апликација“.

Една опција би била да почекате фиксна и тестирана верзија која работи правилно со Gatekeeper и што е претходно тестираноСепак, ова може да трае подолго отколку што е потребно и можеби не е најдобрата рута.

Од друга страна, ако ја знаеме верзијата на програмата што е блокиран постои начин да се надмине овој проблем, а тоа е да се создаде исклучок кај чуварот на портата. За да го направите ова, ќе создадеме збир на правила во врска со ажурирање на оваа апликација преку неколку едноставни команди за терминал:

 1. Отворете го терминалот и внесете го следново
  spctl - додади - етикета "ИМЕ"
 2. Во горната команда ќе го замениме „ИМЕТО“ со етикета што би сакале за правилото за кое станува збор, како што е „EXCEL“ ако се повикуваме на Microsoft Excel.
 3. Тогаш мора да се осигураме дека ги чуваме празните места и дека командата е правилно дефинирана за да се заврши завршувањето на трасата:
   spctl - додадете - етикета "ИМЕ" / Апликации / Програма \ Папка / Програма.app

Со ова ќе можеме да ја извршуваме апликацијата без проблеми, бидејќи Портарот ќе ги сними исклучок за таа одредена програма.

Повеќе информации - Променете го бројот на неодамнешни датотеки прикажани во OSX


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Салвадор dijo

  Подобро треба да го објасните процесот.

  1.    Мајк dijo

   „За да можеме ние Монголците што користиме MacOS да го разбереме“, не успеавте да додадете.

 2.   Ентони dijo

  По извршувањето на посочената инструкција, продолжувам да ја добивам истата грешка, апликацијата е сè уште "оштетена" и не може да се отвори. Ова е неподносливо, ова нешто MacOS станува неподносливо, ќе завршам со миграција назад кон Windows 10. За среќа, Паралелите ме спасуваат.