Како да ги поврзете AirPods со вашиот Mac користејќи кратенка за тастатура

AirPods Pro

AirPods се добри кациги, нема сомнение. Не е важно дали се нормални или Pro. Една од најдобрите квалитети е едноставноста во спарувањето со уредите на Apple. Но, кога сакате да се префрлите од еден на друг, iPhone на Mac на пример, малку е мачно да ги поврзете повторно. Овој процес можете да го подобрите со кратенка на тастатура создадени на компјутер.

Можеме да го подобриме начинот на пренесување на AirPods од уред на Mac, со едноставна кратенка за тастатура.

Првиот пат кога ќе ги поврзете AirPods со Mac е многу брз. Но, ако подоцна сакам да користам iPhone или iPad и да се вратам на Mac, процесот трае подолго. Сега, мора да кликнете на менито за Bluetooth и да ги поврзете рачно. Ова секогаш кога менувам уреди. Малку е погрешно. Може да се подобри.

Toе го користиме сценариото што го создаде Ендру Брнс и ќе користиме кратенка за тастатура. Првото нешто е да се отвори AppleScript а потоа го ставаме споменатиот код кој е следниот. Запомнете дека мора да промените каде што пишува SX-991 и да го ставите името на вашите AirPods, точно исто како и како е напишано, без да промените една јота.

activate application "SystemUIServer"
tell application "System Events"
 tell process "SystemUIServer"
  -- Working CONNECT Script. Goes through the following:
  -- Clicks on Bluetooth Menu (OSX Top Menu Bar)
  --  => Clicks on SX-991 Item
  --   => Clicks on Connect Item
  set btMenu to (menu bar item 1 of menu bar 1 whose description contains "bluetooth")
  tell btMenu
   click
   tell (menu item "SX-991" of menu 1)
    click
    if exists menu item "Connect" of menu 1 then
     click menu item "Connect" of menu 1
     return "Connecting..."
    else
     click btMenu -- Close main BT drop down if Connect wasn't present
     return "Connect menu was not found, are you already connected?"
    end if
   end tell
  end tell
 end tell
end tell

Откако ќе завршите мора зачувајте го она што е направено како Апликација. Сè уште не сме завршиле. Во моментот не работи. Треба да го извршиме следното дејство, за да и дадеме дозвола на таа апликација да го контролира Mac.

 1. Ајде да одиме во „Безбедност и приватност“ во Преференци на системот
 2. Ние правиме кликнете на катанец  да се направат промени.
 3. Изберете „Пристапност»Во списокот на предмети од левата страна.
 4. Ние притискаме на мало + копче
 5. Барај вашата апликација и додадете ја

Сега да. Toе создадеме кратенка за тастатура за да работиме брзо. За ова си помагаме со а надворешна програма за да ни помогне во тоа. Препорачуваме, на пример, Распарчи. Малку потешкотии во извршувањето на посакуваната работа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Густаво Родригез dijo

  Здраво мануел, се обидов, но не ми одговара при извршување на скриптата, ова го отвора менито, но како да не го примени дејството на врската.
  Што можам да направам ?
  Јас го правам тоа на macOS Каталина

  Благодарам

 2.   Александар dijo

  Здраво, проверете дали го имате системот на шпански или англиски јазик ...

  Морав да ја коригирам скриптата и да ја сменам Поврзи се со Поврзи се