Како да ги преземете веќе достапните јавни бета-верзии на OS X El Capitan и iOS 9

iOS.9.OS.X.El.Capitan.Public.Beta.1

Изминатиот четврток, Apple ја започна својата јавна бета програма за iOS 9 и OS X El Capitan кои беа објавени за време на Светска конференција за програмери во јуни. Поточно, оваа јавна бета-верзија им овозможува на нас, огромното мнозинство на корисници кои ќе ги користат овие системи за вообичаени задачи, да ги тестираме iOS 9 и OS X El Capitan и за возврат да испраќаат информации до Apple за да може да собира податоци за нивното работење и можат да ја подобрат дефинитивната верзија на двата система, така што кога ќе бидат лансирани тие да бидат што е можно постабилни.

За да преземеме еден или двата оперативни системи, првото нешто што ќе треба да направиме е да ја посетиме страницата со програма за софтвер Apple Beta, откако ќе пристапиме до можеме да се регистрираме или да се најавиме со нашиот Apple ID во зависност од тоа дали претходно сме ја користеле оваа јавна бета програма.

iOS 9-OSX El Capitan-бета-1

Да се ​​најавите во софтверската програма Apple beta потребен е код за верификација, штом еднаш влезе, ние автоматски ќе се пренасочиме кон информативен водич и за El Capitan и за iOS 9, каде што ќе видиме линк за регистрација на нашиот Mac, iPhone или iPad во програмата.

Ако веќе ги регистриравме нашите уреди, оттогаш можеме да ги преземеме бета-верзиите, како и ажурирањата Seeе ја видиме опцијата за ажурирање во оваа верзија и во продавницата за апликации Mac и во Поставки> Општо> Ажурирање на софтвер и во OS X и iOS, соодветно.

Се разбира, треба да се напомене дека секогаш е многу ризично да се ажурира директно сите наши информации и пренесете ги на бета систем, за што најлогично би било прво да направите резервна копија и да продолжите со ажурирањата, во ОС X најсоодветно е да се направи тоа во посебна партиција од самиот стабилен оперативен систем, иако секако дека секогаш под вашите критериуми и одговорност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.