Како да ги прикажете ресурсите на веб-страницата со Safari

сафари

macOS, како iOS, отсекогаш се карактеризирал со нудење едноставна работа, без комплицирани и тешко разбирливи менија. Додека во iOS, сите менија се прикажани и нема опција за активирање нови менија, во macOS се случува спротивното, за ова спречи корисниците да го допираат она што не треба.

Читањето на изворниот код на веб-страница во Safari, како и во другите прелистувачи, е рутински процес што многу луѓе, особено креатори, имаат потреба да проверат дел од кодот што го користат. Исто така, се користи од некои корисници за да ги добијат прикажаните слики доколку не можат да се добијат на традиционален начин.

Safari, за разлика од другите прелистувачи, за да го видиме изворниот код на страницата во Safari, мораме прво овозможете ја опцијата за алатки за развивачи така што прелистувачот ќе ни овозможи пристап до изворниот код на мрежата што ја посетуваме.

Како да го видите изворниот код на веб-страница во Safari

Погледнете го веб-изворниот код во Safari

Првото нешто што треба да направите е да го активирате менито за програмери. За да го направите ова, мора да пристапиме до преференциите на Safari. Во рамките на преференциите на Safari, мора да кликнеме на табулаторот Advanced и проверете го полето Покажи мени за развој во лентата со мени Со избирање на ова поле ќе се појави ново мени во лентата за врвни опции на Safari, мени наречено Развој.

Погледнете го веб-изворниот код во Safari

Следно, мора да ја отвориме веб-страницата за која сакаме да го прегледаме кодот. Следно, треба да одиме во менито за развој и да кликнеме на Покажете ги ресурсите на страницата.

Во тоа време, на дното на екранот на прелистувачот, ќе ни го покаже кодот на апликацијата, код преку кој можеме да се движиме за да ги добиеме потребните ресурси, било да е тоа слика, видео, код ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.