Како да проверите дали има ажурирање во временската зона на вашиот Mac

Временска зона

Можеби нема да треба да проверувате дали има ажурирања во временската зона на вашиот Mac некогаш, но некои корисници го добиваат ова известување кога менуваат земји кога го носат својот Mac одозгора затоа е добро да ги разгледате овие информации во овие случаи и да избегнете проблеми. Оваа промена може да се изврши автоматски, но може да биде и дека добивате известување на вашиот компјутер само кога ќе го отворите, со барање да ги проверите овие ажурирања во временската зона денес ќе видиме како да го направиме тоа рачно.

Можеме да кажеме дека тие се многу едноставни чекори и дека не бараат многу чекори за извршување на ажурирањето, во овој случај единственото нешто што е потребно за автоматско извршување на ова ажурирање е да се биде на macOS High Sierra или подоцна. Во случај да сте во претходна верзија на системот, ве оставаме под начинот за рачно да ја конфигурирате временската зона. Но, ајде прво да одиме со наједноставен начин:

Отворање на опремата и проверка дали имаме мрежна врска е основно, тогаш избираме менито на Apple> Системски преференции и кликнете на Датум и време. Сега можеме да видиме известување што означува дека има ажурирани информации за временската зона, ние се рестартираме и тоа е тоа. Во случај да не го видиме предупредувањето, излегуваме од Системските преференци и чекаме неколку-три минути да го повториме процесот.

Ако сакаме да го направиме овој процес во претходните верзии на macOS или директно рачно, можеме да ги отвориме Системските преференции, кликнете на Датум и време и во панелот проверуваме дали опцијата не е активна "Автоматско прилагодување на временската зона врз основа на моменталната локација" тогаш ја избираме временската зона и тоа е тоа. Можеби ќе треба да ја отклучите долната брава за да го направите овој чекор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.