Како да ги промените големината на иконите за работната површина на macOS

Apple отсекогаш се карактеризирал со тоа што нуди голем број опции за прилагодување при конфигурирање на нашата опрема ако имаме проблем со видот. Во рамките на опциите за прилагодување, macOS ни овозможува проширете ја или намалете ја големината на иконите што се прикажуваат на работната површина на нашиот компјутер.

Зголемувањето или намалувањето на големината на иконите за работната површина на нашиот компјутер може да ни помогне да поставиме повеќе ставки на работната површина (намалувајќи ја нивната големина) или едноставно да ја прошириме нивната големина за подобро да ги видиме и името и дел од неговата содржина. Овој процес е многу едноставен и од јас сум од Мек ви покажуваме како можеме да го направиме тоа.

Толку за зголемете за да ја намалите големината на иконите од нашата работна површина, треба да се поставиме каде било на неа и да кликнеме на десното копче на глувчето или да притиснеме со два прста на тастатурата.

Следно, кликнете на Прикажи опции за приказ. Во менито прикажано подолу, гледаме дека стандардната големина на иконата е 64 × 64 точки. Ако сакаме да ги зголемиме или намалиме големината на иконите, едноставно треба да ја лизнеме лентата лево, ако сакаме да ги направиме помали или надесно, ако сакаме да ги направиме поголеми.

Следната опција ни овозможува поставете простор на датотеката на мрежата за работна површина, на овој начин можеме да го прошириме или намалиме растојанието помеѓу датотеките. Исто така, ни овозможува да ја прошириме големината на текстот на датотеките на нашата работна површина, како и да ја смениме позицијата на етикетите на датотеките.

Покрај тоа, тоа исто така ни овозможува прикажете преглед на сликичката на датотеките, заедно со деталите за датотеката, идеално за кога имаме директориуми или многу слики на работната површина на Mac. Откако ќе ги направиме сите промени што ги сакаме, го затвораме прозорецот. Секој пат кога ќе направиме промена, таа веднаш ќе се прикаже на работната површина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.