Како да ги промените податоците за високи или ниски отчукувања на срцето на Apple Watch

Една од опциите што ја имаме на располагање во Apple Watch е да добиеме известување за покачена срцева фрекфенција или, напротив, низок пулс. Во овој случај, мора да разјасниме дека мора да ја активираме функцијата од поставките на iPhone во апликацијата Watch и за ова мора да ги имаме овие известувања активни внесување на апликацијата во Поставки за гледање> Срце.

Откако ќе бидеме активни, можеме да го конфигурираме предупредувањето за високи или ниски отчукувања на срцето со неколку опции. Во овој случај, за покачена срцева фрекфенција, имаме можност за активирање или деактивирање, а потоа поставување од 100 BPM до 150 BPM. Од десет до десет можеме да ги конфигурираме известувањата и часовникот ќе испрати известување кога открива срцев ритам повисок од оној што го избрал корисникот без корисникот да биде активен 10 минути.

Напротив, што се случува со покачен пулс, Во случај ова да биде ниско, ќе добиеме и известување од часовникот во форма на известување. За ова можеме да конфигурираме од 40 до 50 БПМ и доколку оваа фреквенција нè открие 10 минути, ќе бидеме предупредени со известување.

Толку е важно да се има стабилен ритам на срцето што во случај на аномалии при овие мерења, она што Apple не советува е да се консултираме директно со лекар и да не оставиме да помине премногу време. Доброто здравје на нашето срце е важно и во ова Apple Watch може да ни помогне. Оваа функција е достапна на Apple Watch Series 1 и понова со watchOS 5.1.2 или понов.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.