Како да ротирате вертикално снимени видеа од вашиот Mac со QuickTime Player

уреди-видеа-3

Ова е нешто што обично го прават многу луѓе кога снимаат видео со својот паметен телефон, или од навика или од која било друга причина. Вертикалната фотографија не е проблем кога сакаме да ја прегледаме на телевизија, компјутер или слично, но вертикалното видео не би било вистинската работа. Бидете внимателни, со ова не мислам како треба да се снимаат видеата бидејќи секој може да го направи тоа како што сака, но нормално е што се хоризонтални да го искористиме целиот екран кога го играме на поголем екран.

Денес ќе видиме како да ги ротираме видеата снимени вертикално со стариот познаник што го наоѓаме на Mac, Quicktime Player. Следејќи неколку едноставни чекори ќе можеме да ги уредиме овие видеа снимени со паметниот телефон вертикално и лесно свртете ги хоризонтално.

Па првото нешто што треба да го направиме е преземете го видеото на нашиот Mac и отворете го QuickTime Player. Сега процесот е едноставен и она што треба да го направиме е да го уредиме видеото од Опција за уредување понудени од овој софтвер. Сега имаме само кликнете на Вклучи се на ... И почекајте да заврши процесот:

уреди-видеа-2

Ова е видео снимено вертикално:

уреди-видеа-1

И ова е видеото е веќе ротирано хоризонтално:

уреди-видеа-3

Очигледно се работи за слики, но за вас е да го видите резултатот. Од друга страна, исто така, коментирајте дека сите видеа можат да се ротираат лево, надесно и можеме дури и да ги превртуваме видеата хоризонтално и вертикално. Сега знаеш како да уредувате кое било видео снимено вертикално и колку е лесно за да може да го репродуцира подобро на поголем екран.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Оскар dijo

  Пред неколку години, забележав дека со видеата на iPhone, и еден ден на Mac започнав да ја гледам и ја најдов опцијата, патем доста добра

 2.   Паулина dijo

  Здраво, Quicktime не ми ја дава таа опција, дали може да е многу стара? или дали е платената верзија што го прави тоа? кој било друг начин, освен брзото време?