Како да го активирате темниот режим во macOS Mojave

Една од главните новини што доаѓаат од раката на macOS Mojave, ја наоѓаме во мрачен режим, режим кој конечно стигнува до десктоп верзијата за Mac компјутерите, и дека засега се чини дека сè покажува дека ќе биде единствената, бидејќи на iOS нема трага дека оваа функција може да биде наскоро, и покрај предности што тие претпоставуваат во новиот iPhone со OLED екрани.

Новиот мрачен режим на macOS Mojave, тоа не е одговорно само за промена на бојата на приклучокот за апликација или од горната лента со мени, но го прикрива целиот интерфејс на природните апликации, покрај оние што подоцна се поддржани преку ажурирања. Покрај тоа, исто така, ги замаглува менијата за поставување. Apple бавно ја спроведуваше оваа одлика, но тоа го стори на голем начин.

Ако една од причините за брзо ажурирање на вашиот компатибилен уред во macOS Mojave е да можете уживајте во оваа темна темаПотоа ви ги покажуваме сите чекори што треба да ги следите за да можете да го направите тоа без никакви компликации. Оваа темна тема е идеална ако обично работиме при слаба амбиентална светлина, бидејќи спречува очите побрзо да се уморат, што ја прави одлична алатка покрај ноќната смена.

Овозможете темно режим во macOS Mojave

  • Прво, мора да одиме до опциите за конфигурација преку Преференци на системот. Оваа опција е достапна во првото горно мени лево од екранот и е претставена со јаболко.
  • Следно, ќе ги отвори сите опции за конфигурација што Apple ни овозможува да ги менуваме. За да го активираме темниот режим, мора да кликнеме на Генерално.
  • Прво, ќе се појави опцијата Appearance проследена со две опции: Светло и темно. За да го активираме темниот режим, треба само да го избереме и да провериме како интерфејсот на нашата опрема автоматски ќе ја смени бојата, без да мора да правиме дополнителни прилагодувања.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.