Како да го видите процентот на батеријата на iPhone

Процент на батерија

Најновите модели на Apple iPhone додаваат навистина спектакуларна батерија. Во моментот на пишување на овој напис, iPhone е во својата верзија 13, сите, вклучувајќи ги и iPhone mini, iPhone, iPhone Pro и Pro Max, додаваат батерија со навистина одлична автономија. Повеќето од корисниците на овој модел на iPhone 13 немаат поплаки за батеријата но како да се види процентот на батеријата на iPhone?

Како да го видите процентот на батеријата на iPhone

Ова е едно од прашањата што најмногу ни го поставуваат корисниците кои никогаш немале модел на iPhone. А тоа е дека компанијата од Купертино го отстрани процентот на батеријата од заклучениот екран и Home. Сега можете да го видите ова само со лизгање надолу веднаш над иконата за батеријата во контролниот центар. Да, толку е едноставно, но очигледно мора доброволно да ја побарате оваа опција никаков процент на батерија не се појавува на врвот на iPhone-ите кои имаат засек.

На iPhone 13 и други модели на iPhone со Face ID (iPhone X и понови), процентот на батеријата се појавува во Контролниот центар. За да го направите ова, само треба да поминете надолу од горниот десен агол на екранот.

Кај моделите на iPhone порано од оние со ноќ ако процентот на батеријата се појавува на главниот и заклучениот екран секогаш кога го активираме од поставките. Овој процент на батерија мора да се активира рачно на овие постари модели на iPhone, ајде да видиме како да го направиме тоа.

Најдете и вклучете го процентот на батерија на други модели на iPhone

За сите оние корисници кои имаат постар модел на iPhone без процентот на батеријата да се прикажува во статусната лента навечер, можно е овој процент да не се прикажува природно, па мора да се активира. За тоа Одете во Поставки > Батерија и вклучете „Процент на батерија“. Ако користите режим со мала моќност, процентот на батеријата секогаш ќе се појавува во лентата за статус.

Ова очигледно функционира и за iPad и iPod Touch. iPhone SE (втора генерација), iPhone 2 или порано, iPad (сите модели) и iPod touch (сите модели) покажете го овој процент на батерија во горниот десен агол, веднаш до иконата за батеријата.

Користете го додатокот за батерија на iPhone

додаток за батерија

Откако го кажавме ова, можеме да ги погледнеме новите модели со ноќ од iPhone X до сегашниот модел. Овие iPhone-и очигледно повеќе не го додаваат тој процент во статусната лента на iPhone, иако оттогаш би можеле да го додадат засекот на новите модели е помал. Во секој случај, Apple не го вклучува овој процент на батерија, иако можете директно да користите графичка контрола за да можете да го видите процентот на батеријата во секое време.

Еве уште еден брз начин да го проверите процентот на батеријата, со додатокот Батерија на почетниот екран или приказот Денес. За да го додадеме овој додаток, едноставно треба да се лизнеме надесно, кликнете на дното каде што пишува уредување и додадете нов додаток со симболот плус (+). Откако тука ја бараме батеријата што ја додаваме.

Предноста на додавањето на додатокот за батерија на iPhone е тоа што освен што ни го нуди процентот на батерија од нашиот уред, ни го нуди и процентот на батерија на нашиот Apple Watch во случај да имаме или на AirPods, AirPods Pro или AirPods Max. Ова е исто така компатибилно со некои слушалки како Jabra, Sudio и други безжични слушалки.

Не користете апликации од трети страни за да го видите процентот на батеријата

Во App Store наоѓаме некои апликации од трети страни кои ни нудат нешто слично за да го видиме процентот на батеријата на нашиот iPhone. Во овој случај, мораме да кажеме дека не е препорачливо да се користи овој тип на апликации бидејќи тие не се целосно точни. Во секој случај, секогаш е најдобро да се користат природните опции на iPhone.

Можно е овие апликации да не ги даваат вистинските информации за батеријата на нашиот уред и тоа очигледно воопшто не е добро. Многу корисници пробаа апликации од овој тип и конечно завршија со отстранување од уредот. денес со Пристигнувањето на графичките контроли на Apple на iPhone најактуелните и опцијата за активирање на процентот на батеријата од поставките на уредот е повеќе од доволна.

Друг проблем што го наоѓаме е тоа што корисникот е опседнат со процентот на батеријата. Очигледно, имањето добра батерија нуди многу подобро корисничко искуство на уредите. моментално, но мора да ја земеме предвид употребата што ја даваме, а особено староста на батеријата бидејќи не можат сите да издржат цел ден во зависност од употребата што ја даваме.

Клучот во овој поглед е да го користите телефонот без да знаете за процентот на батеријата што останува со нас во секое време. Очигледно, ако уредот ни треба итно, најдобро е да внимаваме да не се спушти премногу, но не е добро ниту да се опседнуваме со него.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.