Како да инсталирате дигитален сертификат во прелистувачот Safari

Дигитален сертификат

Колкумина од нас се нашле дека мора да испратат дигитално потпишан документ, па дури и сакале да управуваат со нашиот однос со јавната администрација, и помислиле колку би било корисно да можеме да го сториме тоа, на пример, од нашиот iPhone. Вистината е дека се повеќе сме сведоци на а дигитализација на бирократијата и бројни процедури се можни само преку автентикација со нашиот дигитален сертификат. За сето ова, од суштинско значење е да бидеме во тек со дигиталните процедури и инсталирањето на нашиот дигитален кориснички сертификат на различни уреди може да биде многу корисно за нас.

Денес ќе ви кажеме како да го инсталирате дигиталниот сертификат во прелистувачот Safari, што ќе видите како ќе го направи вашиот iPhone уште поразноврсна алатка која ќе ви овозможи дигитално да ги потпишувате вашите документи или да се идентификувате на страници кои бараат автентикација. Се разбира, можете да го користите и на вашиот Mac или iPad, прелистувајќи со Safari.

Добијте го дигиталниот сертификат

Како краток почеток, запомнете дека сертификатот се бара онлајн од уред, во кој нема да правиме ажурирање, додека конечно не го преземеме, за да нема проблем со преземањето. По барање, потребно е лицето лично да оди да се идентификува во канцеларија, тука можете да ги консултирате. Или, сега, исто така е можно со користење на DNIe. Сите информации за сертификатите се наоѓаат на страната на издавачот на истите, ви го оставаме линкот на страницата на Кралска фабрика за нане и поштенски марки, кој издава широко признати кориснички сертификати.

Откако ќе го завршиме процесот, тие ќе ни ја испратат датотеката, обично со екстензија .pfx, и ќе го имаме дигиталниот сертификат во преземањата на нашиот уред и лозинката за негова инсталација.

Како да го инсталирате дигиталниот кориснички сертификат на iPhone

Прво треба да го лоцираме нашиот сертификат во преземањата, Го допираме и ќе побара од нас да отидеме на профилот за да го инсталираме. Ќе отидеме во Settings, и во нашиот профил, и ќе се појави преземен профил. Ќе допреме и тогаш ќе не однесе до екранот за Инсталирај профил. Потоа логичен чекор: Го даваме да се инсталира, и ќе ни ја побара лозинката. Ја внесуваме лозинката и ќе го имаме инсталиран сертификатот и подготвен за употреба на нашиот iPhone.

Дигитален сертификат на iPhone

Инсталирајте го дигиталниот кориснички сертификат на нашиот Mac

За да го инсталирате дигиталниот кориснички сертификат во нашата Mac ќе ја користиме апликацијата Keychain Access. Ве потсетуваме дека оваа апликација за macOS складира лозинки и информации за сметката за да не мора да запомнувате и управувате со толку многу лозинки. Апликацијата се грижи за зачувување и враќање на корисничките имиња, лозинки и други информации на безбеден начин.

За брзо лоцирање на пристапот до синџирот на клучеви, можете да ја пребарувате апликацијата во Spotlight и притиснете Enter. Потоа ја избираме опцијата приврзок за најава, во страничната лента за пристап до синџир со клучеви. Сега ќе го повлечеме сертификатот со глувчето на десниот дел од прозорецот и ќе ја воведеме лозинката на сертификатот.

Управувач со клучеви и лозинки ICloud

Како да го инсталирате сертификатот на нашиот iPad

За да го инсталирате дигиталниот кориснички сертификат на нашиот iPad, ние ќе го направиме тоа на ист начин како што го направивме за нашиот iPhone.

Да потсетиме, мора да го имаме нашиот дигитален сертификат во преземања, ќе го лоцираме и ќе допреме за да го отвориме. Ќе не испрати до Профилот за да го инсталираме. Ќе влеземе во Settings, каде што ќе се појави Преземениот профил. Ќе го допреме преземениот профил и ќе се отвори екранот Инсталирај профил, гкаде ќе дадеме Инсталирајте го профилот. Ќе ни ја побара лозинката и тоа е тоа!

Како да го користите дигиталниот сертификат на нашиот iPhone, Mac или iPad

И сега да. Откако ќе се инсталира, како што видовме, на iPhone, Mac или iPad, Останува само да го отворите прелистувачот Safari и да се обидете да влезете на страницата на Даночната агенција, ќе видите дека сега можете да се идентификувате со вашиот дигитален сертификат. Лесно peasy!

Конечни совети

За крај, сакаме да ви оставиме коментар и неколку дополнителни информации за корисноста на дигиталниот сертификат и неговото управување.

Прво неколку белешки Дигиталните сертификати се познати и како јавни клучеви. Тие ги собираат податоците за идентификација на лице пред официјален орган и ни овозможуваат да го потврдиме нашиот идентитет на Интернет. Тие имаат два дела, дигитален потпис, кој го потврдува потписот и сопствениот идентитет на потписникот; а исто така и електронскиот сертификат, кој е документот со кој корисникот се идентификува на Интернет.

Може да биде од Физичка личност; Застапник, генерално на правни лица; има и за јавна администрација, за персонал во служба на јавните администрации и со електронски печат за автоматизирано административно постапување; и на крајот, постојат сертификати за компоненти, наменети за сервери или компјутерски апликации.

Како совет, сакаме да ви препорачаме да направите а копија од сертификатот и исто така чувајте ја вашата лозинка, во случај да треба да го инсталирате на некој друг уред, никогаш не знаете кога можеби ќе ни треба.

Запомнете дека кога го инсталирате, Препорачливо е да ги проверите опциите дека може да се извезува (означете го овој клуч како извезлив), што ќе ви овозможи да направите резервна копија или да ги извезете во друго време; со вклучување на проширените имоти, да се има целосниот сертификат; и конечно, опцијата за овозможување безбедна заштита на приватен клуч, така што прелистувачот ќе ве извести кога се користи сертификатот.

Не би било прв пат да менуваме компјутери и треба да го направиме целиот процес повторно на новиот Mac, на пример. Не значи ништо ако го користиме на iPhone, кој е уред кој секоја година се обновува. Нормално е дека се прават резервни копии и дека исто така можеме лесно да го префрлиме од еден на друг терминал. Но, засега зависи од нас и не се прави автоматски. затоа не заборавајте да ја изберете опцијата за извоз.

Како што можете да видите, тоа е исклучително едноставно, како што велат, и како што рековме: парче торта. Ако ги следите овие чекори, инсталирањето на дигиталниот кориснички сертификат на вашите уреди е лесно. Ќе добиете употребливост за сите дигитални процедури и ќе заштедите време и напор ако можете да управувате со тоа од вашиот Mac, iPhone или iPad.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.