Како да инсталирате електронски DNI на вашиот Mac

Дигиталниот сертификат ви овозможува пристап до официјални веб-локации и други, како што се банките, но дали знаевте дека и вашиот DNI го дозволува тоа? Ве учиме како да инсталирате електронски читач на лични карти на вашиот Intel Mac или M1 и како да го користите.

За што служи електронскиот DNI?

Сите наши лични карти за неколку години имаат вградено микрочип каде што се чуваат нашите дигитални сертификати. Овие сертификати се еквивалентни на оние што можеме да ги добиеме на веб-страницата FNMT и да ги инсталираме на нашиот компјутер, iPad и iPhone, како што објаснуваме во овој линк. Разликата е во тоа додека дигиталниот сертификат е инсталиран на компјутер, а таму останува, електронскиот DNI е секогаш со нас, го користиме и не остава трага на компјутерот што бил користен, така што никој не може да го користи без ваша согласност. Дури и ако некој ја добие вашата лична карта, ќе треба да ја знае вашата лозинка за да може да ја користи.

Барања

Првото нешто што ни треба е нашата електронска лична карта, активирана, со валидни сертификати и лозинка. Електронските DNI сертификати истекуваат на секои две години, па веројатно ќе мора да ги обновите. Лозинката DNI дојде во плико што ви го дадоа заедно со вашиот нов DNI, а веројатно немате поим каде се наоѓа. Така, веројатно ќе треба да отидете во која било полициска станица каде што може да се издаде DNI и да ги користите компјутерите што се овозможени за да ја вратите лозинката и да ги обновите сертификатите.

исто така ќе ви треба електронскиот читач на лични карти. Имате многу модели, јас се одлучив за моделот ChipNet (29,90 евра на Амазон) поради многу причини:

 • USB-C конекција (доаѓа со USB-A адаптер)
 • Компактен
 • Компатибилен со macOS со M1 и Intel процесор

Овој модел на читач бара софтвер што мора да го преземете од неговата веб-страница (http://chipnet.es) и инсталирајте на вашиот Mac. Доаѓа и со многу детални инструкции, кои ги користев за ова упатство.

Конечно ќе треба да користите Mozilla Firefox (линк) затоа што е единствениот прелистувач компатибилен со електронскиот DNI. Тоа не е ограничување на овој читач на ID, туку на самиот систем. Целиот процес на конфигурација мора да се изврши во Firefox и секој пат кога сакате да го користите DNIe треба да го користите и тој прелистувач. Пробав и со Safari, и со Chrome, а резултатите се генерално лоши, затоа е подобро да не ризикувам.

конфигурација

Веќе имаме сè подготвено и преземено. Првото нешто што ќе направиме е да го инсталираме софтверот ChipNet. macOS сигурно ќе ни каже дека датотеката не може да се отвори, па ќе го задржиме копчето Ctrl додека кликнуваме со десното копче на датотеката, а копчето Open ќе се појави овозможено. Инсталираме следејќи ги наведените чекори и без промена на која било од опциите што може да се појават. Откако ќе го направите ова, можеме да го вметнеме читачот во USB-то на нашиот Mac и да го отвориме Firefox. Се препорачува секогаш кога сакаме да го користиме DNIe да го рестартираме компјутерот со читачот веќе на место, тоа не е суштинско, но понекогаш нема да успее ако не го направите вака.

Отвораме Firefox (читачот мора да биде вметнат) и одиме на патеката „Firefox> Преференци> Приватност и безбедност> Сертификати> Безбедносни уреди“ и кликнете на копчето „Вчитај“. Во првото поле вметнуваме „DNI“, а во второто поле мора да ја залепиме следната рута:

/Library/Libpkcs11-fnmtdnie/lib/libpkcs11-fnmtdnie.so

Го прифаќаме овој прозорец и веќе треба да го видиме читателот во прозорецот, како што ви прикажувам на сликата. Сега го вметнуваме нашиот DNI во читачот и копчето „Start Session“ ќе се појави овозможено, го притискаме и ја пишуваме лозинката на нашиот DNI. Ако сè е точно, ќе бидете најавени без никакви проблеми. и тоа ќе биде знак дека сè функционира како што треба. Една проверка која не е суштинска, но која можеме да ја направиме за да се увериме дека сè е точно: одете на патеката „Firefox > Preferences > Privacy and Security > Certificates > View Certificates“ и проверете дали го имате сертификатот за вашиот електронски DNI ( DNI мора да биде внатре во читачот).

Користете ја електронската лична карта

Како што наведовме претходно, за користење на електронскиот DNI, најдобро е да го вклучите компјутерот со читачот веќе вметнат во USB-то. Го ставаме нашиот проект во отворот на читачот, секогаш со чипот свртен нагоре, и го отвораме Firefox. Можеме да се движиме до веб-страницата што ја сакаме, ако електронскиот DNI е вклучен меѓу режимите за пристап што ни ги нуди, тогаш ќе кликнеме на таа опција и Ќе се појави прозорец за да се напише лозинката на нашата лична карта. Ако е точно, ќе влеземе на веб и ќе можеме да ги спроведеме соодветните процедури.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Франциско Морено dijo

  Многу добра статија, многу корисна. Но, кога се обидувам да го додадам уредот или да го вчитам двигателот на уредот, ги ставам името на модулот и името на датотеката на модулот и добивам предупредување дека модулот не може да се додаде, без дополнително објаснување. Го пробувам на MacBook Pro со Catalina 10.15.7. Може ли да ме упатите какво решение би имал бидејќи треба да користам DNI-e и мислев дека ова е добар начин да го направам тоа. Ти благодарам многу

 2.   Ана dijo

  Ми дава предупредување „Не е можно да се додаде модулот“ при ставање. /Library/Libpkcs11-fnmtdnie/lib/libpkcs11-fnmtdnie.so