Како да го инсталирате OS X El Capitan од нула

капетанот-инсталира-1

Ние веќе го имаме тука нова верзија на OS X El Capitan 10.11 и многу од вас сè уште имаат двоумете се да ги надградите или инсталирате од нула Оваа нова верзија на оперативниот систем за Mac. Она што ќе го покажеме во ова упатство е како да го инсталираме El Capitan од нула на нашиот Mac, но повторувам, ова не е суштинско барање и може да се ажурира на врвот на нашиот OS X Јосемит без понатамошно разбирање.

Во мојот случај, поради многуте тестови што ги правам за блогот и другите, обично правам ажурирања од нула кога ќе скокнеме од еден на друг оперативен систем. Бидете внимателни, не во секое ажурирање што Apple го издава од типот 10.10.3 до 10.10.4, ако не во скокови како денешните од OS X Yosemite до OS X El Capitan. Ова обично ми одговара за мојот Mac, бидејќи јас исто така го правам добро прелиминарното чистење што ја остава машината подготвена да го прими новиот OS X без влечење грешки или ѓубре од претходната верзија. Еве неколку Претходни чекори што треба да направите пред да започнете со ажурирање или инсталирање од нула на новиот оперативен систем.

диск-алатка

Па, да се фатиме за работа и да започнеме да го преземаме новиот оперативен систем OS X El Capitan од продавницата за апликации Mac. Пред пливање запомнете дека тие постојат неколку целосно валидни методи за извршување на инсталација од нула на нашиот Mac, но јас лично секогаш го користам истиот, алатката DiskMaker X. Значи, ако сакате да го следите ова упатство, треба да поминете низ Веб-страница на DiskMaker и започнете со преземање на оваа алатка што е во бета фаза (секогаш е по лансирањето), но која работи совршено со OS X El Capitan.

Процесот на инсталација е ист како и во претходните верзии, па ако веќе сте го сториле тоа, сигурно ќе биде многу лесно да се спроведе. Важен детал во овие случаи е дека инсталацијата е подобро направена со MacBook е поврзан на рутерот преку кабел и истовремено е поврзан на електричната мрежа.

Нови-дискови

Форматирајте USB / SD

Првото нешто и ако сакаме да напредуваме во работата додека го преземаме новиот OS X El Capitan на нашиот Mac, е да извршиме формат на USB или SD картичка 8 GB или повисока што ни треба за чиста инсталација на оперативниот систем и за ова го поврзуваме со Mac. Процесот е едноставен и треба само да влеземе Алатка за дискови што е во Други папка во рамките на Launchpad. Откако ќе влеземе, изберете USB / SD и притиснете да се избрише, додаваме el Формат: Mac OS Plus (Journaled) и ние го именуваме.

USB или SD-картичката ќе биде целосно избришана, затоа бидете внимателни.

производител на дискови-јосемит

DiskMaker X

Откако ќе биде подготвен нашиот USB / SD, алатката DiskMaker е подготвена и преземањето на OS X EL Capitan е подготвено, можеме да го започнеме процесот. Со USB / SD поврзан на Mac, кликнете на иконата DiskMaker X и на опцијата за инсталирањето на OS X Yosemite (замислуваме дека El Capitan ќе се појави наскоро) работи добро и кликнете на претходно направеното преземање на OS X El Capitan што ќе се најде во папката апликации.

Ја ставивме администраторската лозинка и кликнете на продолжете. Сега треба да почекаме да заврши процесот на инсталација во 8 GB USB / SD ако замолчи малку, тоа е нормално. Во никој случај нема да ја затвориме програмата, да го исклучиме USB / SD или да ја исклучиме опремата. Откако ќе завршиме, можеме да го започнеме процес на инсталација на нашата машина.

ос-ел-капитан-6

Инсталирање на OS X El Capitan

Откако ќе заврши процесот на DiskMaker X, можеме да одиме во инсталација на Mac. Да се ​​започне процесот е едноставно како исклучувањето на Mac со поврзан USB / SD и токму во моментот на започнување го држиме копчето Alt За да се појави почетното мени, избираме USB меморија или SD картичка каде што го имаме инсталаторот OS X El Capitan.

Сега е нашиот ред избришете го OS X Јосемит на нашиот Mac и за тоа Ја избираме опцијата Disk Utility и ја бришеме нашата партиција од тековниот OS X ја оставаме со el Формат: Mac OS Plus (Journaled). Оставивме Disk Utility и продолживме со инсталирање на OS X El Capitan.

Подготвени сега можеме да уживаме во новиот OS X El Capitan!

Капетан

Сомнежите околу тоа дали да го инсталирате оперативниот систем од нула или не секогаш се појавуваат пред лансирањето на нови верзии и иако е точно дека не е нужно потребно да се изврши чиста инсталација, секогаш ќе биде добро да се направи едно од време на време од две причини: Првата е тоа што ќе спречи да ги мериме грешките и можните дефекти на претходниот оперативен систем и втората е дека ќе го изгубиме стравот од извршување на реставрација на нашиот Mac и ќе сфатиме дека е многу едноставна, иако се чини комплицирана задача. Сè додека имаме резервна копија во форма на резервна копија со досиеја или важни документи, нема да имаме проблем од каков било вид.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

152 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Jordорди Гименез dijo

  Направено е да се моли ако

  1.    Дејвид Калдерон dijo

   Ги направив сите чекори за да создадам USB и сè мина добро додека не започнав со тој USB и го започнав првиот дел каде што се појавуваат алатките за дискот и копчето за инсталирање, а потоа се појавува малиот прозорец со сината линија што се движи додека не заврши и го вели автоматски ќе се рестартира но таму остана засекогаш без да даде рестартирање, односно не инсталира ништо. Што ќе биде тоа?

   1.    ралбензл dijo

    како го решивте вашиот проблем

   2.    Pablo dijo

    Дејвид ако ја имаш инсталацијата во секунда ... нека ми го рестартира лаптопот после уште 20 минути.

    1.    Валенската dijo

     да не беше за овој коментар ќе бев повторно и повторно со ебаната секунда ... многу ти благодарам ... тие 20 минути работеа хехе

  2.    Макси dijo

   Macintosh HD дискот не ги исполнува условите за инсталирање на ажурирањето на Captain 10.11.4. Што може да биде

 2.   PB dijo

  Дали превозот на Bootcamp ќе го препознае откако ќе го инсталирате од нула?

 3.   PB dijo

  Извинете, сакав да кажам дали партицијата Bootcamp ќе ја препознае откако ќе ја инсталира од нула.

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво PB, ако го форматирате дискот и партицијата Bootcamp е таму, ќе ја изгубите. Но, не е сè лошо, Apple ви овозможува директно да ја користите ISO-сликата преземена од Microsoft без да користите USB. Willе создадеме објава за тоа.

   Со почит

   1.    пакоберу dijo

    Што ако форматирав само партиција за да го инсталирам El Capitan од нула, оставајќи ја партицијата BootCamp? ќе го препознаеш подоцна?
    Ме интересира ИСО директно од BootCamp. Дали е од самата конфигурација на BootCamp?
    Благодарам

 4.   Dani dijo

  Се обидов да инсталирам на претходниот вол и ми дава грешка „грешка при вадење на пакет најважни.pkg“ само ми дава можност да се рестартирам и повторно ја започнува инсталацијата сè додека не успее повторно.

  1.    Хуан Фко Каретеро (@ Juan_Fran_88) dijo

   Инсталаторот мора да е преземен погрешно

 5.   сантијаго51 dijo

  Здраво Jordорди,
  Прашање, оние од нас кои ја следат бета програмата os x Capitan, имаме инсталирано верзија 10.11.1, дали сметате дека е препорачливо да ја инсталирате верзијата што Apple ја објави вчера (10.11)?
  Јас разбирам дека 10.11.1 е понапреден од 10.11, тоа ме збунува што Епл објави нешто подоцна од ова што го тестираме, знаејќи дека имало грешки во 10.11 што претпоставувам дека ги исправиле.
  Благодарам

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добар Сантијаго,

   Главниот проблем што го гледам во она што ми го кажувате е тоа што користите бета верзија како главен оперативен систем. Ова може да предизвика проблеми, но секој ...

   Очигледно OS X 10.11.1 е супериорен во однос на верзијата објавена вчера, но сепак е бета верзија и не знам до каде е препорачливо да се работи со него. Го следам природниот тек на ажурирањата и користам бета на партиции или дискови надвор од главниот оперативен систем, што е оној што навистина работи.

   Со почит

 6.   Jonонатан М. dijo

  Здраво, како на овој начин:

  Го преземам и инсталирам ажурирањето и после тоа само се рестартирам за да одам во почетното мени.

  Го форматирав тврдиот диск, се вратив во почетното мени и ја започнав инсталацијата. Дали е ова правилно?

  Ви благодариме.

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Ако форматирате откако е инсталиран El Capitan, ќе го изгубите инсталаторот El Capitan и нема да можете повторно да го инсталирате.

   1.    Jonонатан М. dijo

    Но, мислам да се надополни, а потоа да се инсталира од нула.

    Тоа е да кажам, она што го барам е дека од почетното мени може да изберам да го инсталирам El Capitan затоа што моментално ми ја дава опцијата Yosemite.

    1.    Jordорди Гименез dijo

     За да инсталирате од нула, или го користите овој метод или методот на команда преку Терминал, но и во двата случаи, ако сакате да инсталирате од нула, потребен ви е Bootable USB

     Со почит

 7.   Симон dijo

  Здраво. Јас сум во процес, но останав во делот што го кажувате за да го елиминирате корисноста на Јосемитот во дискот. е дека сум во тој чекор и не гледам каде пишува Јосемити. Го гледам мојот надворешен диск со капетанот и внатрешен диск со име Toshiba и Macintosh HD. Oneе се избрише ли еден од тие двајца? Ви благодарам

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Нормално, оперативниот систем е на Macintosh HD

   Со почит

 8.   Anоан Рага dijo

  Здраво. Само што го инсталирав „Ел Капитан“ и сè беше во ред се додека не решив да го рестартирам компјутерот (да го сменам јазикот) и Мек нема да започне. Пикселираниот екран е празен. Што можам да направам? Се чувствувам како да сум изгубил машина затоа што сакав да бидам во тек.

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Обидете се да се вклучите во Safe Mode за да видите дали го решава проблемот, но е чудно.

   https://www.soydemac.com/como-arrancar-el-mac-en-modo-seguro-para-solucionar-problemas/

   Ти кажи ни!

 9.   сода dijo

  Имам проблем!! Ги следев сите чекори и кога е инсталиран, застанува и ми кажува * не е можно да се инсталира os x на компјутерот * y * волуменот содржи os x инсталација што може да биде оштетена * ... проблемот што веќе го елиминира јосемитот како што рече статијата, па јас сум заглавен ако можам да го користам macbook pro што можам да направам ????? ве молам помогнете

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Затворете го Mac и потоа стартувајте со USB креиран со поврзан DiskMaker X и притискање на копчето alt. Проблемот се чини е затоа што преземениот OS X El Capitan има проблем.

   Со почит

   1.    сода dijo

    Jordорди веќе беше исклучен и се обидов повторно и продолжува да пропаѓа. кое е решението? дали инсталерот повторно со disikmaker? Проблемот е во тоа што ова е единствениот Mac што го имам и сега е бескорисен, дали треба да набавам друг Mac за да го повторам процесот со производител на дискови? Ви благодарам

 10.   Rubén dijo

  Истата работа ми се случува како anоан. Јас го преземав „Ел Капитан“ и започнав да го инсталирам и тој започна да се рестартира, а екранот се испразни и одамна е вака.

 11.   Џош dijo

  Кога го преземав OS X El Capitan и го инсталирав, батеријата на мојот MacBook Pro се потроши и се исклучи. Кога повторно го вклучив, не излезе од екранот каде што ме праша за мојата лозинка сè додека не започна инсталаторот OS X El Capitan, но ги избришав сите мои документи на Јосемит, имам инсталација од нула, но не сакав, Јас дури и не ги следев чекорите на упатството, дали знаете зошто е ова?

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво oshош,

   сигурно не се инсталираше правилно. Во автомобилот веќе велам дека во овие случаи на инсталации или подобро е да имате Mac поврзан на електричната струја. Да видиме дали можеме да го решиме!

   Среќно!

   1.    Крис dijo

    Здраво oshош, истото ми се случи, какво решение најде или што можеш да препорачаш?

 12.   Оскар dijo

  Во мојот случај, беше ажурирано. Стори сé што е во ред, сè додека не го рестартирам системот, лентата за напредок не достигне крај, но не скокне на екранот за добредојде, користев диск за поправка и ништо. Некој предлог? , Ви благодарам

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Оскар, она што можете да направите е да инсталирате повторно, можно е нешто да не е во ред за време на процесот и затоа Mac не започнува. Поздрав!

 13.   Горка dijo

  Здраво iорди, сакам да го ажурирам мојот MacBook Air ова попладне, и сакам да го направам и чист, но моето прашање е: Дали помага да се направи овој вид ажурирање ако подоцна вратам копија од TimeMachine што ја имам на надворешен хард диск? Благодарам

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добра Горка,

   да секако дека работи! Сметајте дека сите мемории, остатоци од апликации, програми и други „работи“ што сте ги зачувале без да сфатите во верзијата на Yosemite, ќе бидат елиминирани ако направите чиста инсталација.

   Вчитување на резервната копија се само апликации, лозинки, контакти, е-пошта и други податоци што не претставуваат проблем за вашиот Mac.

   Честитки!

   1.    Горка dijo

    Благодарам Goingе го сторам тоа

 14.   Тирсо dijo

  Почитуван, го инсталирав оперативниот систем El Capitan од нула, форматирајќи го дискот и преземајќи го оперативниот систем од Интернет. После еден час беше инсталиран, но кога користите bootcamp за инсталирање на Windows 8.1, доаѓа време кога лаптопот се рестартира и ќе остане празен. Што може да биде?

 15.   Леонардо dijo

  Почитуван, Како можете да создадете „Bootable DVD“ со El Capitan ??, јас пребарував, но сè е преку USB, во мојот случај, би сакал да имам своја резервна копија на DVD-дискот на Captain ... благодарам !!

 16.   Карлос dijo

  Дали во Imac Fusion Drive, форматиран е само SSD-уредот?
  Ви благодариме за вашиот блог, од кој учам толку многу

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Карлос, форматирај го дискот каде што имаш OS X Yosemite

   Со почит

 17.   Јави dijo

  На дисмајкер ми треба многу време да го копирам капетанот, колку време ти треба во просек?

  1.    сода dijo

   добро, конечно го решив мојот проблем и пишувам од мојот макбук про со капетанот ... дисмејкерот ќе ме однесе од 5 до 10 минути повеќе ... мојот мак беше како камен! Морав да го позајмам компјутерот од пријател за да можам повторно да го преземам капетанот и повторно да го стартувам низ производителот на дискови со помош на надворешен хард диск ... откако тоа ќе заврши, мојот Mac повторно се појавува со новиот инсталер и тој работи совршено! со почит

  2.    Горка dijo

   Здраво, ми требаа околу 15 минути. Тоа зависи од USB-то што го имате. Исто како и тогаш инсталацијата на Ел Капитан, бидејќи УСБ-то не е многу брза, направив неколку обиди верувајќи дека процесот е блокиран и конечно решив да го оставам и да се молам да се заврши на враќањето, и навистина , Ми требаше твоето време. Јас веќе го имам инсталирано.

 18.   Хорхе Хименез dijo

  здраво пријателе, моето барање е следново. пред некој ден започнав да ја преземам „ел капитан“, но морав да ја паузирам, бидејќи преземањето беше многу бавно. Сега се обидувам да го продолжам преземањето, но тоа е „во мирување“ и нема случај повторно да продолжи со преземањето. Што можам да направам? ако може нешто да се направи?
  Претходно ви благодарам многу

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добар Хорхе,

   Препорачувам повторно да го преземете целиот OS X.

   Веќе ни кажуваш

 19.   ESTEBAN костен dijo

  Не можев да го направам ажурирањето, бидејќи датотечниот резултат што треба да го направам ако не е дозволено да се деактивира

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Естебан мора да го деактивирате Filevault за да го извршите процесот.

  2.    Антонио Рачар dijo

   Истото што ми се случи на Хорхе Хименез ми се случи, но кога одам во продавницата за апликации сè уште „чекам“. Нема да ми дозволи да започнам од нула.

 20.   пакоберу dijo

  Откако ќе се изврши инсталацијата од нула и ќе бидат вратени податоците од копијата на Време на машината, дали треба да направиме нова комплетна копија на Време машина или можеме да продолжиме со ТМ копијата што веќе ја имавме?

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Кога сè е инсталирано, можете да ја вчитате резервната копија без проблем и потоа да направите копии како и обично.

   Со почит

   1.    PB dijo

    Да, ја вратив резервната копија на податоците и програмите, но сега само ми дозволува да креирам нова копија на Time Machine, односно не ми дозволува да продолжам со претходната копија. Дали е така Морам да започнам да правам копија од нула или може да ја продолжам онаа што веќе ја имав?
    Благодарам

 21.   џуанлб dijo

  Јас сум со истиот проблем. Мојот MBP не започнува, останува со лентата без вчитување. Било каков совет, пробав сè и не успеав да го стартувам компјутерот

 22.   Фогуназо dijo

  Може ли истиот USB да се искористи за да се инсталира на компјутер што не е Mac?

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Бутабилниот за Хакинтош работи, но компјутерот бара „специфични“ барања за вашата машина, а USB мислам дека треба да биде минимум 16 GB.

   Со почит

 23.   Карлос dijo

  Само што инсталирав ел капитан и сега протоколите ми создаваат проблеми. Некој бил ист?

 24.   Марио dijo

  Здраво, се обидов безброј пати да го инсталирам os x el capitan, но добив грешка «Оваа копија од апликацијата за инсталација os x el capitan не може да се потврди, можеби е оштетена или изманипулирана при преземањето ...» ; Веќе ја преземав апликацијата 10 пати и излегува истото, го ресетирав PRAM, ги изменив датумот и времето во терминалот, веќе направив USB со инсталерот и излегува исто, повторно инсталирав yosemite, и тој продолжува да излегува исто, Што се случува понатаму, се плашам од форматирање на тврдиот диск и дека кога инсталирам ја добивам истата грешка, што ти ја препорачуваш. Ги чекам вашите коментари, ви благодарам.

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Марио,

   ако имате резервна копија, не мора да стравувате од ништо. Не разбирам што да ги модифицирам датумот и времето на терминалот ... Кога ќе кажете дека направивте USB со инсталерот и излегува истото, дали мислите дека кога преземате ви дава грешка? што не се симнува добро? Секако ми се чини како проблем со преземање и би се обидел повторно да го преземам и да го следам процесот на упатство.

   Среќно!

 25.   Марио dijo

  Здраво iорди, ако имам резервна копија, ја најдов модификацијата на датумот и времето во Гугл во потрага по истите случаи како мене што ми се случуваат и на повеќе места споменуваат дека се решава со внесување на терминалот и исправување датумот и времето што работи со тоа, но во мојот случај тоа не работеше, на други страници тие велат дека морам да го поправам дискот од комуналните услуги за дискови и јас исто така веќе го сторив тоа и не работеше, на други страници каде што истото нешто што се случи велат тие да ја ресетираат количката што веќе го направив и не можам сеуште да го инсталирам, со USB имам инсталерот, но го пишува истото при инсталирање, исто како да го преземав повторно со AppStore, сите ова ми се случува кога сакам да ја ажурирам вистината не сакам да ја инсталирам од нула, всушност последното нешто што го направив е повторно да го инсталирам Yosemite затоа што на веб-страница спомнаа дека оваа грешка е можеби затоа што е оштетена некоја датотека на оперативниот систем , но ниту инсталацијата не беше решена, тогаш ќе биде апликацијата што не се презема правилноИнтернетот ми е многу бавен или е исклучен многу и не го сфаќам? Дали ќе мора да го преземам од друго место со побрз интернет? И не знам што да направам благодарам

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Па, не можев да ти кажам Марио, но можеби е дека тој не го презема системот добро и затоа ти дава проблем. Иако вашата брзина на преземање е мала, тоа нема да има никаква врска со тоа како работи Ел Капитан.

   Со почит

   1.    Ксавиер dijo

    Работеше за мене правејќи промена на датумот од терминалната апликација што се појавува при инсталацијата.
    Командата што ја користев е:
    датум {месец} {ден} {час} {минута} {година}

    Пример:
    1 ноември 2015 година 12:00 часот
    датум 1101120015 година

    1.    Алваро dijo

     Ако работи за промена на датумот, но за 2016 година со оваа команда што тие ја дадоа погоре:

     датум {месец} {ден} {час} {минута} {година}

     Пример:

     1 ноември 2016 година 12:00 часот

     датум 1101120016 година

 26.   Xavier dijo

  Добро попладне, го инсталирав El capitan на мојот Macbook pro, но вистината е дека тоа е многу бавно. Од снежниот леопард што го имав до неодамна, се надоградував во Јосемити, а вчера во Ел капитан. Дали мојот лаптоп ќе има корист ако инсталирам ce

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Хавиер, ако никогаш не сте направиле чиста инсталација, тогаш сигурно би било добро, но ако вашиот Mac работи добро по нормалното ажурирање, тогаш не го допирајте

   Честитки!

 27.   Исус dijo

  Здраво, го инсталирав ел капитан од нула од алатката за дискови што го форматирам дискот. Откако ќе се преземе и инсталира наместо нормално подигнување, почнува автоматски да ме носи на алатката за дискови. Што можам да направам за да го добијам екранот за добредојде? Јас веќе инсталирав три пати за да видам дали нешто се случило, но останува исто. Благодарам многу

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Откако ќе стартувате, погледнете во системските преференции> Диск за подигнување> за да видите што добивате

   Вие веќе ни кажете,

   1.    Исус dijo

    Здраво Jordорди, јас веќе погледнав во дискот за подигање, но ништо не излегува, добивам само партиција што ја имам од прозорците, во моментот сè уште сум во јамка: /

 28.   Карлос dijo

  Здраво, бидејќи друг колега ми дава грешка „Грешка при извлекување пакет најважни.pkg“ само ми дава можност да се рестартирам и повторно ја започнува инсталацијата се додека не успее повторно.
  Ги пробав сите различни инсталации на USB и SD-фиока на друг компјутер како надворешен диск
  Ја преземам сликата на капетанот повторно на друг Mac е единственото нешто што ми недостасува

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Самиот OS X El Capitan ви дава проблем во папката најважни, би се обидел повторно да преземам OS X и да го повторам процесот на инсталација.

   Со почит

  2.    Јон Санчез dijo

   Здраво Карлос,

   Ако не сте ја решиле грешката, обидете се да направите промени во RAM меморијата, јас инсталирав 2x2gb потоа и ми даваше грешки во ажурирањето. Сега, само што го инсталирав El Capitan со 1x2gb, штом ќе заврши процесот, ќе се вратам на 2x2gb.

   честитки

   1.    Карлос бетанкур dijo

    Ви благодарам, веќе му пишав на avid и тие не ми одговараат. Сметам дека од нивна страна е непочитување да не се поправи грешката, бидејќи сметам дека јаболкото ги има сите сили да го ажурира и подобри својот оперативен систем, бидејќи avid е оној што одговара на тоа Како приоритет, испратете го вашето ажурирање до вашите корисници за да ја поправите оваа грешка. Ми се допаѓа многумина што купиле протоколи за повеќе од 600 долари и е за работа, секој ден што поминува станува не заработена пари. Надеж ави заврши со поправање на ова. Благодарам

 29.   Петруш dijo

  Здраво. Ажуриран за прв пат. Сè што е лесно и едноставно. Ви благодарам многу на Jordорди за вашата работа. 🙂

 30.   Карлос dijo

  Веќе е тестиран, а не сега како новина одвоена 19 минути во подготовката на инсталацијата и кога останува само 1 секунда, потребни се часови без да одам до крајот морам да го присилам рестартирањето
  Е морам да одам во техничката служба и да ги потрошам €

 31.   Мигел Дахуабе dijo

  Откако дозволив ажурирањето да работи само по себе и поминав многу време во „чекање“, успеав да ажурирам, но открив дека го зедов дискот што го имам за „Време на машината“ и ги избришав сите резервни копии што ги имав и ја оставив само последната Јас го сторив ова последно ажурирање и треба да се вратам затоа што има неколку важни страници на Интернет кои не работат со најновата верзија на Safari Version 9.0 (11601.1.56) и кога ќе се обидам да се вратам со Safari, тоа не заминува мене со верзијата што ја имам на OS X.
  Дали има некој начин да ги вратам резервните копии што ги имав од Time Machine и / или каков било начин да се вратам со Safari?

 32.   Паулина dijo

  Здраво, инсталирајте го OS X The Captian 10.11, и сè оди одлично, освен поштата, се затвора неочекувано по неколку секунди, пробав неколку опции што се појавуваат на форумите, како што е бришење на plist-датотека, уредување на информации за сметките за пошта , но не работи, се обидов да преземам ажурирање 10.5.6 од пошта, но при инсталирање ми кажува дека Macintosh HD дискот не ги исполнува условите за инсталирање на ова ажурирање, што можам да направам ???

 33.   Жозе Мануел dijo

  Здраво. Се обидувам да направам инсталација од нула, креирајќи бутабилен USB со дискмат Х. Не знам дали е нормално, но тој ќе го програмира ова трае околу 45 ′ со пораката за создавачот на дискови подгответе го вашиот диск почекајте. Не знам дали е нормално
  Се надевам дека ќе заврши некој ден за да продолжи со инсталацијата од нула и се надевам дека нема да ми создаде проблеми.
  Јас веќе ти кажувам

  1.    Jordорди Гименез dijo

   lol замислувам дека во овој момент ќе го имаш, но инаку пробај да го креираш бутабилниот на друг USB, се чини дека е проблемот.

   Со почит

  2.    Макси dijo

   Macintosh HD дискот не ги исполнува условите за ажурирање 10.11.4 во Captain. Што може да биде

 34.   Луис Карлос dijo

  Здраво, имам проблем со откривање на USB-инсталациониот диск. Користев терминални команди за создавач на дискови x5, како што е наведено од Apple, но при притискање на ALT, USB-то не се појавува, ниту во „дисковите за подигање“. Јас го преземав El Capitan 5 пати, сменив USB, но ако го стартувам, инсталацијата работи, но не работи како бутабилен USB. Не знам што можам повеќе.

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Луис Карлос,

   Јас би се обидел да го креирам бутабилниот од друг USB-стик и да го поврзам со друга порта на Mac.Ако USB-то е добро, треба да се открие дали или дали нашиот Mac.

   веќе ни кажуваш

 35.   рензо dijo

  Дали инсталацијата од нула ги брише програмите?

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Сè е отстрането

 36.   Жозе dijo

  Здраво, откако го преземав, внатрешниот хард диск не се појавува, што можам да направам?

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Ако мислите дека не се појавува на работната површина, можете да ја активирате таа опција од Пронаоѓач> Преференци на пронаоѓач> Општо

   Честитки!

 37.   делф dijo

  Здраво. Имам бета фаза
  10.11 бета (15A279b)

  Како можам да ажурирам на ЦЕЛОСНАТА ВЕРЗИЈА 10.11

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Препорачливо е да го следите процесот и да ажурирате од нула следејќи го упатството, бидејќи нема да ја пропуштите најновата достапна верзија затоа што е во таа бета верзија.

   Со почит

 38.   sara dijo

  Здраво,

  Јас само го надградив мојот Mac на El Capitan но без да го направам тоа од 0, односно само го надградив. Но, бидејќи мојот ажурирање на macbook е многу бавен и вентилаторот прави многу бучава. Не знам што можам да направам за да го поправам затоа што порано одеше совршено

  Многу благодарам!

 39.   Мигел Хормазабал dijo

  Здраво, инсталирав OSX EL CAPITÁN 10.11, поштата не работи ... ништо, таа останува во прозорецот што вели дека ја подготвувате вашата база на податоци за пошта ... вечно или за надградба на вашата библиотека ... вечно. ТРЕБА ПОПРАВА !!!!!
  Исто така, забележав дека зголемувањето на звукот на музиката или нешто ја зголемува јачината на звукот, но типичните звучни сигнали не звучат.

 40.   Susana dijo

  Само што направив инсталација на ЕЛ капетан, но на крајот од инсталацијата екранот се замрзнува и не се рестартира, што можам да направам?

 41.   Adriana dijo

  Помошооооооо !!!
  Минатата ноќ дојдов до брилијантна идеја за ажурирање на OS X Capitan, го ажурирав на претходниот, сè беше во ред се додека не замрзна и напредокот на ажурирањето беше на половина пат, без да кажам повеќе време. Јас го рестартирав, но ништо, се обидов со ALT + Command + R, но ги добивам сите мрежи Wi-Fi, освен моите, се обидувам да го внесам рачно и не го препознава, така што не продолжува со обновување на Интернет на претходниот софтвер. Пробав и да го стартувам во безбеден режим, но не ми успеа ниту тој. Ја имам машината блокирана со инсталацијата на половина пат што не напредува или се враќа назад !!!! Не знам што да правам, треба итно да го користам компјутерот !!!! Помогнете ми, ве молам, очајна сум, никогаш порано не ми се случило!

 42.   enrique dijo

  по ажурирањето на OS X Capitan не дозволува користење надворешни мемории, тие се појавуваат само како читања
  може некој да помогне барем да знае дали имате решение
  благодарение

 43.   тектрон dijo

  Истото ми се случува, бавно поврзување, го донесов на работа за побрзо преземање но останува вечно „во мирување“, не знам како да го рестартирам преземањето или да ги елиминирам привремените или нешто слично.

  1.    Хари dijo

   Инсталирајте го OX El Capitan
   Не ми дозволува да зачувам каков било документ на надворешен хард диск или нешто само за читање и не знам како да го поправам
   Благодарам

   1.    Jordорди Гименез dijo

    Кој е форматот на надворешниот диск?

 44.   pepe_y2k dijo

  Следејќи го ова упатство, го креирав мојот бутабилен USB со OSX El Capitan, го започнувам процесот на мојот Mac (Macbook Pro 13 инчи во средината на 2010 година) и по започнувањето на процесот на повторно подготвување на содржината, кога ќе треба да го рестартирате системот за да започнете со инсталација, таа веќе не напредува, тука оди ...
  Претходно на оваа машина надградив од Јосемит на Ел Капитан и таа започна да не функционира, го вчита системот, но не започна, остана со екранот пред да започне работната површина, со повторно издавање на боите и од таму не се случи ; Прочитав на Интернет дека постои ризик од овој проблем доколку се ажурира наместо да го инсталира системот од нула, но сега кога го сторија тоа, ни јас не успеав.
  Некој кој може да ми помогне?

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Пепе,

   Пред да започнете со процесот, исчистете го вашиот Mac малку и извршете поправка и верификација на дискот. Тоа може да го реши проблемот.

   Веќе ни кажуваш

 45.   Artur dijo

  Здраво, имам сличен проблем, пред неколку дена го вратив мојот MacBook Pro кон средината на 2012 година со новиот оперативен систем OS X капетанот, за жал, мојата машина стана премногу бавна, навикната сум да е брза и моќна, пребарувањето во рефлектор стана кошмар, заштедувајќи ги pdfs како и да е, се посветувам на аудиовизуелните уметности и кога го користев пакетот Adobe сакав да ја фрлам машината, при зачувување на документ во Illustrator ми требаше повеќе од една минута за да го зачувам и така континуирано, се заситив и се вратив инсталирај OS X yosemite на мојот компјутер, се надевам дека ако некој го имаше истото што ми се случи, тој ќе ме известеше дали може да го поправи и ќе ми објасни како да го направам тоа, во меѓувреме ќе продолжам користејќи Јосемит затоа што плива многу добро. Дали е потребно да се ажурира на новиот оперативен систем? Не чувствувам голема разлика, токму спротивното.
  Поздрав.

 46.   Себас dijo

  Здраво, ми се случува како многумина од вас. Јас го инсталирав Capital како ажурирање, но кога ќе го исклучам компјутерот и ќе се рестартирам, се појавува празниот екран со јаболкото и лентата подолу, што не се движи и трае со часови. Јас инсталирам сè со Cmd + R и продолжува да се случува исто, повторно инсталирај го првото ажурирање на El Capital и истото. Се обидов да го оневозможам безбедносниот SIP и истото. Не знам што да правам без да поминувам низ чиста копија и Временска машина. Некоја идеја зошто се случува ова? мора да оневозможите некој антивирус или vuze, па дури и Java програма? Благодарам

 47.   Jurgen dijo

  Здраво како си??? Колку добра страница ,,, прашање ... Јас го инсталирав капетанот без претходно да видам ништо, сега компјутерот ми е заглавен затоа што не можам да го инсталирам капетанот затоа што ми кажува дека немам доволно меморија и не можам да пристапам до дискот да избрише некои работи што можат да ги избришат. Ставив надворешен диск во него и тој не ме дозволува. Како можам да го решам ова? те молам благодарам

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Ако при стартување ви дозволи повторно инсталирање, направете го тоа и повторно стартувајте го процесот, тоа е единственото нешто што ми паѓа на памет.

   Кажи НИ!

 48.   Аксел dijo

  Пријателите помагаат да се инсталира ios el capitan, но имам macbook6.1 и сега сум бавен, сè затоа што сакам да бидам во тек, помогнете ми, ве молам ве молам! Вклучувањето трае околу 10 минути

 49.   Ароми dijo

  Добро утро, со нетрпение очекувам да набавам MAC, но сакам прво да го тестирам ОС од мојот сегашен компјутер (Dell 17R 5737 win10pro) за да кажам дека сега имам инсталирано VMware WorkStation 12. Каде можам да преземам OS X 10.11 Да се ​​инсталира на машината виртуелно. Се радувам на препораките. Поздрав!

 50.   Алехандра dijo

  Здраво, среќен ден на сите, имам прашање како можам да го деинсталирам Captain OS без да можам да инсталирам. Добивам грешка во инсталацијата и мора да ја инсталирам повторно. И навистина, не можам да го стартувам дискот за подигање, Peque вели дека не може да се користи.
  Мојот MacBook е празен

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Ако не успеавте, обидете се да започнете со cmd + r и потоа кликнете на повторно инсталирање.

   Поздрав и кажи ни!

   1.    Алехандра dijo

    Сеуште ништо! Не може да се инсталира или избрише или што било друго. Очигледно имам проблеми со хард дискот! Фала на истото

 51.   Оскар dijo

  Сакам да го инсталирам OS X El Capitan од нула, vdd е ажуриран само некое време без форматирање

 52.   Хектор Фабијан Аравена dijo

  Здраво, вашиот совет е многу добар. Мојот проблем е следново, бидејќи ажурирав на Captain не можам да снимам на мојот надворешен хард диск, ја купив програмата tuxera ntfs, која работеше добро, сега не знам што се случува, истото се случува и на моите два мак-книга.

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Хектор, проблемот може да биде директно во софтверот Tuxera и јас не го користам ... Да почекаме да видиме дали некој ќе ти каже што може да биде или да стапиме во контакт директно со развивачите на алатката за да видиме дали има повеќе случаи на некомпатибилност.

   Поздрав и кажи ни.

 53.   Lola dijo

  Здраво, се надградував на „Ел Капитан“, кога компјутерот сигнализираше (што не знам дали е нормално) и се рестартираше. Јаболкото излезе во сива боја на бела позадина и временската лента, но сега има само празен екран и курсорот над него. Нема ништо друго. Потребно е како половина час. Дали знаете дали е нормално? Или како можев да го поправам? Благодарам однапред

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Лола, би се обидел повторно да го инсталирам системот на твое место. Бипот може да биде нешто поврзано со RAM меморијата. Веќе ни кажуваш.

 54.   Франциско Лопез dijo

  Здраво, благодарам за упатството. Имав проблем и при инсталирање на капетанот на мојот имак фузион диск Мек се одмонтираше, а сега нормалниот хард диск и SSD-от се појавуваат одделно. Се обидов да го поправам преку терминал, но не успева при спојување на двата дискови.

  Некоја идеја што можам да направам?

  Благодарам многу!!

 55.   Исус hs dijo

  Успех !!! Ажурирав MacBook Air од мај 2015 година со Јосемит без проблеми, бидејќи сакам да го продадам компјутерот и сакам да биде чист од доверливи податоци. Како податоци за инсталација, ќе го додадам следново: 1.- Кога ќе заврши инсталацијата од USB, таа останува запрена на екранот „една секунда лево“ 15 минути. 2.- Потоа, останува запрен на екранот «остануваат уште 0 секунди», 2 минути. 3.- Потоа, компјутерот се рестартира сам, и го прикажува екранот со «јаболкото» и порака «Инсталирање: остануваат околу 20 минути» (што всушност трае 40 минути). 4.- Кога горенаведеното завршува, повторно се рестартира неколку пати со јаболкото на екранот, и конечно се појавува страницата за добредојде да се конфигурира (како да сте го купиле само компјутерот). Во врска со продажбата, кој е заинтересиран, нека ме извести, бидејќи компјутерот има гаранција и сè е оригинално, кутија, фактура итн., А јас направив само 4 полнења на батеријата. Овој сосема нов и со «Ел Капитан» !!! Јас сум во Валенсија. Цена да се преговара.

 56.   Исус hs dijo

  Веќе беше продаден. Патем: Компјутерот одеше супер-брзо, со овој нов оперативен систем. Мојот компјутер ги исполни сите барања за инсталација, бидејќи имаше само неколку месеци откако го купив. Велам (не знам), дека многу од проблемите презентирани овде може да се должат на неисполнување на минималните услови за инсталација? (Не знам, тоа е само моја изрека). Ви благодариме што ја објавивте оваа страница, Jordорди. Многу ми помогна. Поздрав

 57.   Manuel dijo

  Добро утро, го ажурирав капетанот пред неколку месеци, но не ја направив работата USB, така што беше како нормално ажурирање на апликација. Сега ми работи бавно и ќе го однесам во продавница на Apple така тие можат да ми кажат што можам да направам. Можете ли да смислите нешто што можам да направам?
  многу ти благодарам

 58.   Оскар Агилар dijo

  Успеав да го ажурирам OSX El Capitan, сепак Mac стана бавен и, покрај тоа, го препознава мојот надворешен хард диск и можам да извадам датотеки, кога сакам да го зачувам, на истиот надворешен диск, не дозволува јас Што можам да направам за да се реши овој проблем? Дали некому му се случило нешто слично?

 59.   Тотопупер dijo

  Здраво, инсталирајте го Ел Капитал од нула .. Сè е во ред со pendrive .. Прашањето е што форматирав, рестартирав и започнав да инсталирам и сè беше во ред се додека не ми останаа приближно 10 минути и таму беше пред скоро 3 часа ... менување помеѓу 10 и 11 минути на секој толку често, но сакам да знам дали чекам или нешто тргна наопаку.

  Помош !!!

 60.   ªозе dijo

  Јас го инсталирав OSX el capitan, го направив тоа за да отворам „преглед“, не можам да го отворам. И откако го инсталирав, сега сум бавен и згора на тоа, сè уште не може да се отвори »преглед» и скенерот не може да се отвори…. Јас сум очаен

 61.   Нилтон Рејес dijo

  Здраво, може да ми помогнете со прашање, имам Јосемит, но сега Капетанот ми кажува дека ажурирањето е тука, но кога ќе му кажам да го преземе и инсталира, ги добивам информациите за наплата, разбирам дека овие ажурирања се бесплатно, ја знаете причината што посакувам да ми помогнете, поздрав

 62.   Едуардо Мц dijo

  Здраво за мене, се појавува следнава легенда. Не се откриени соодветни пакети за инсталација, ве молиме контактирајте го производителот на софтверот за помош

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Едуардо, верзијата на софтверот е погрешна. Јас повторно би преземал OS X од тебе.

   Со почит

   1.    Фито dijo

    Здраво iорди, благодарам за поддршката, тешко е да се најде во овие случаи, исто така ја добив легендата. Не се откриени соодветни пакети и os x веќе го инсталирал од истиот HD во друг мој пропуст, само во оној што излегува неуспехот Како можев да го коригирам? пред сè, благодарам

    1.    Jordорди Гименез dijo

     Здраво Фито,

     Па, ако успеавте да го инсталирате овој софтвер на друга машина, тоа е во ред, така да не треба да имате проблем да го инсталирате на други Macs. Во мојот случај, јас ја извршив инсталацијата на неколку Macs со USB и секогаш работеше добро. Ако не работи, вратете се на процесот на преземање на OS X и создадете нов бутабилен USB

     Веќе ни кажуваш

 63.   ffефри dijo

  здраво преземете mac os x el capitan и пред сè стартувањето оди бавно кога ќе го ставите клучот излегува лента за полнење, тогаш батеријата трае многу помалку, игрите што ги играв во печурки течат многу бавно и конечно осветленоста на екранот е различно сè изгледа различно. Благодарам однапред

 64.   Начо dijo

  На мојот Имак од средината на 2007 година го имав истиот проблем како Марио. Добив порака „Оваа копија на апликаторот за инсталација os x el capitan не може да се потврди, можеби е оштетена или изманипулирана при преземањето ...“ и на крајот го решив со преземање на El Capitan повторно на друг iMac и правејќи го USB-то следејќи ги вашите чекори. Моментално инсталирање и се надевам без проблеми. Поздрав

  1.    сергиовајнери dijo

   Здраво Начо.

   И јас го имам истиот проблем. Јас веќе ги ресетирав количката SMC и Vram и го вметнав времето во системот од терминалот и сè уште не го решавам. Би било многу корисно ако пријавите ако ја поправите грешката со преземање на osx од друг Mac.

   Поздрав.

  2.    Макси dijo

   Истото ми се случи и заради она што го видов е грешка во копијата на Mac OS што ја преземаш. Повторно го спуштив. Форматирање и исто така по совет на техничката поддршка на Apple користете ја опцијата за форматирање на партицијата покрај бришењето и таа е правилно инсталирана од USB

 65.   yhesmy пердомо поланија dijo

  како да ги инсталирате сите оперативни системи x x на хард диск што може да се отстрани со употреба на апликација за дискмејкер? така што тие можат да бидат бутабилни. Ви благодарам

 66.   џорс dijo

  Добро упатство ви благодарам многу!

 67.   Хајнер кастро dijo

  колеги каде што можам да преземам оперативен систем el capitan што не е од страницата на Apple или од App Store
  Благодарам

 68.   Jorge dijo

  Имам мак верзија 10.6.8 и меморија 2 GB Можам да ја ажурирам со инсталирање на вас капетан

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добар Хорхе, ако можете бидејќи општите барања се: OS X 10.6.8 или понова, 2 GB RAM и 8,8 GB простор на дискот.

   однос на

 69.   Јовани dijo

  Добра ноќ iорди, направив формат на мојот макбук со Ел Капитан, бидејќи имам грешки и се обидувам да го инсталирам повеќе од еден месец, но не завршува со преземањето, има моменти да достигне 20 минути за да ја преземем os x и од таму командува да се преземе од продавницата за апликации. Логико во моментов нема апликации затоа што оперативниот систем не е инсталиран. Имам маверик на надворешен хард диск и не гледам како да го инсталирам. Го чекам вашиот одговор.

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добро утро Јовани,

   Дали форматиравте пред да го преземете системот? На кој систем сте сега?

   Ако имате букви што можат да се подигнат, можете да го инсталирате директно следејќи ги чекорите во ова упатство, но користејќи Маверикс, истото е.

   Веќе ни кажуваш

 70.   микирен dijo

  Форматирајте го вкупниот диск сега кога инсталирате OS El Capitan не се појавува на тврдиот диск каде било, само се појавува папка со симбол за интергација? како што правам за да можам да го инсталирам ОС.

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добро утро микирен,

   Ви ја оставам врската подолу со решението

   https://www.soydemac.com/me-aparece-un-signo-de-interrogacion-en-una-carpeta-al-arrancar-mi-mac/

   однос на

 71.   Каролина dijo

  Здраво
  Јас го форматирав мојот Mac и сега повторно инсталирам os x el capitan, но потребни се часови со пораката „преземање дополнителни компоненти ...“ Јас дури и не го добивам времето што недостасува: (((((

  1.    Луизер dijo

   Можете ли да го решите?

 72.   Едуардо dijo

  Здраво пријатели, мојот macbook air mid2011 е бавен и мислам дека е затоа што тврдиот диск е секогаш скоро полн, дали ви препорачувате формат и да започнете од нула?

 73.   Марија dijo

  Здраво, јас директно ажурирав од аплестор во ElCapitan (мојот macbookpro имаше 10.6.8 и ги исполнува условите). Сепак, две минути по завршувањето на инсталацијата, се појавува црн екран со сите видови дневници за грешки. Дава опција за повторно инсталирање, зачувување на дневници или исклучување. Ја рестартирав инсталацијата до шест пати со ист резултат. Сакате да направите бутабилен USB за да направите чиста инсталација. Имам уште еден Mac (исто така 10.6.8) во кој се обидувам да го направам инсталерот usb, но Терминалот ми дава грешка (а Diskmaker не постои за овој ОС) ... некое креативно решение?
  Марија

 74.   Виктор Мц Педерива dijo

  Јас ја направив инсталацијата на ел капитан од нула и симнав сè што сега остана во "преземање дополнителни компоненти, компјутерот автоматски ќе се рестартира" и од таму не само што го зголемува времето на чекање, што можам да направам, веќе чекав неколку часови и не завршува само времето на чекање се зголемува

 75.   Мигел Ангел dijo

  ми дава грешка «Настана грешка при вадење датотеки од пакетот Essentials.pkg, иако повторно го преземам, секогаш завршува со истата грешка и ми дава само можност за рестартирање и грешка повторно

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добро утро Мигел Ангел,
   дајте ни повеќе информации за вашиот Mac ... можеби копијата на OS X е погрешна

   Со почит

   1.    Мигел Ангел dijo

    Фала Jordорди, така беше.
    Копијата на El Capitan што е преземена од Apple Store е неисправна, морав да купам извршен USB со OS X El Capitan и voila !! Sol. Решено. Ви благодарам многу за укажувањата.

 76.   Ерикко dijo

  Поздрав.

  Јас сум корисник на OS X 10.6.8 и мојата намера е да направам надградба на OS X 10.11.5
  Пред да започнам, ги оставам податоците на мојот компјутер за да имате подобар концепт, тоа е MacBook 13 »на 2GHz Intel Core 2 Duo со 8Gb DDR3 и моделот е A1278.
  Па, во AppStore ми предложи да го направам ажурирањето со преземање и го сторив тоа: го преземав и во процесот на ажурирање секогаш ми даваше грешки и грешки. Претпоставував дека инсталерот не преземал правилно. Се обидов да направам бутабилен USB (користејќи алатка за дискови во снежниот леопард) следејќи ги детално чекорите (се засновав на упатство за Маверикс) и кога се обидував повторно да ја инсталирам грешката: "не успева да извлече датотеки од пакетот essentials.pkg "

  Она што го правам сега е преземање на OS X 10.9 (Маверикс) за ажурирање и потоа започнување со инсталирање на OS X 10.11
  Моето прашање е: Дали има нешто што правам погрешно при ажурирање од 10.6.8 до 10.11.5? Може ли да користам програма слична на DiskMaker или слична, но во Сноу Леопард?

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добар Ерикко,
   важна работа е годината на тој MacBook, но ајде, ако вашиот Mac е компатибилен https://www.soydemac.com/estos-son-los-mac-compatibles-con-os-x-el-capitan/ нема да имате проблем со ажурирање.

   Од друга страна, дали ја сменивте RAM меморијата во Mac? некои постари корисници на Mac имаа проблеми со инсталирањето поради тоа

   веќе ни кажуваш

 77.   Мигел Анхел Санудо dijo

  Повторно се спуштив на Ел Капитан и ми ја даде истата грешка. Ги исполнувам сите барања, инсталирав од нула и ништо .... сега најдов стара верзија на Leopard 10.6.8 и компјутерот ми е полукршен ... ..App Store не ме пушта повторно да го преземам El Capitan (грешка во сметката тоа кажува колку е лошо ова отворено кога е), ниту можам да извршувам половина од програмите бидејќи тие беа во помодерна верзија на OS X. Што да правам? Ниту, пак, можам да користам создавач на дискови X за да создадам бутабилен YSB со Ел Капитан бидејќи создавачот на дискови не работи со оваа стара верзија на ОС X ... затоа сум во ќорсокак AY .AYUUUUUUDA !!

 78.   Јано dijo

  Здраво, мојот проблем е што купив Kingston UV300 SSD за да го сменам HD-то што ми беше стандардно. Имам 2010 инчен MacBook Pro кон средината на 13 година и проблемот е кога ќе одам да го инсталирам OS X останува за 13 минути за инсталација и од таму не се случи, го оставив преку ноќ и продолжив на ист начин. Јас исто така го клонирав дискот со Carbon Copy Cloner и при подигнување сè работи добро, но кога е веќе инсталирано во машината, тој останува засекогаш да се вчитува и не влегува во системот. Дека се надевам дека ќе можеш да ми помогнеш и да ме извиниш ако издолжам, но не знам што да правам повеќе. Ви благодариме и добар ден.

 79.   Габо Ромеро dijo

  Здраво iорди, преземете го Ел Капитан 2 пати од Imac 27 инчи - Кон крајот на 2012 година на USB форматиран со алатка за диск, а потоа DiskMaker X 5 ја прави инсталацијата во неа за да ја постави на MacBook Pro 17 инчен 2011 и кога се обидувате да ме инсталирате банер на ¨ Оваа копија на апликацијата не може да се потврди Инсталирајте OS X El Capitan. Можеби е оштетено или изменето за време на преземањето.
  и не ми дозволувај да правам ништо друго ...
  Дали би ме поддржале, ве молам ...
  однос на

  1.    Мигел Ангел dijo

   Габо,

   Па токму тоа се случува, копијата е оштетена, треба да се обидете повторно да ја преземете или да ја барате на друго место. Преземањето преку Интернет мора да има нешто што не знам дали со земјата од која сте го преземале и каде сте го регистрирале Mac или каде сте го купиле, работата е што и јас полудев со тоа, симнав 20 пати, пробав да го инсталирам илјада начини и ништо не беше санкционирано, сè додека не одбрав да купам бутабилен USB со El Capitan преку Интернет (eBay) и сè да се реши.

 80.   Po dijo

  Најдоброто нешто во секој случај е да го копирате преземањето на инсталерот од Mac кој веќе има El Capitan на овој начин избегнувате грешки и неуспеси

 81.   Рони В. Калеро dijo

  инсталирање на mac os x на Macintosh hd дискот преостанато време: приближно 8 минути таму како поминува еден час и повеќе не излегува чекам и сè уште е исто некој ми рече што се случува

 82.   Дејвид dijo

  Здраво имам MacBook Air 15, се обидувам да ја инсталирам сиерата, проблемот е што ме прашува да го приклучам на мрежата и секогаш го имам вклучен бидејќи батеријата веќе одамна не работи, како може Го решавам проблемот и продолжувам да инсталирам?

 83.   Тони Бараган dijo

  Јас веќе го направив инсталерот на USB, но тој не се појавува откако ќе го задржите копчето за опција, се појавува само иконата Macintosh HD

 84.   Франциско dijo

  createinstallmedia: командата не е пронајдена, што ми се појавува, дали е грешка или мора да го оставам макот со процесот подолго време? Мојот mac е macbook pro 2010, има инсталиран систем YOSEMITE 10.10, сакав да го ажурирам до капетанот, ги правам чекорите во овој пост, но кога ќе го монтирам на USB добивам екран на процесот, но во стави крај на таа порака, ако некој може да ми помогне и да ми каже Што да правам, дали повторно го симнувам капетанот, дали го правам тоа во друг SD?

 85.   Мендоза dijo

  Јас веќе направив бутабилен USB со Ел Капитан, но кога се вклучив и ја дадов опцијата со копчето alt, не добив УСБ-диск .. Го инсталирав од Лавот што веќе го инсталирав, но постојано се рестартира мене со јаболкото, и не се исполнува целосно ...