Како да го исклучите, рестартирате и суспендирате вашиот Mac со кратенка на тастатурата

iMac 2019 година

Секојпат кога пишувам статија за кратенки на тастатурата, никогаш не се заморувам да ве поканувам да започнете да ја користите, за големиот број на предности што ни ги нуди, не само од аспект на продуктивноста, туку и од аспект на концентрацијата, бидејќи не спречува да ја изгубиме нишката кога пишуваме со помош на глувчето за какво било дејство што можеме да го направиме со кратенка на тастатурата.

Кратенките на тастатурата не само што се наоѓаат во апликациите и прелистувачите, туку ни се достапни во оперативниот систем на нашиот компјутер, во овој случај на Mac. Ако сакате да ги знаете кратенките на тастатурата што ви овозможуваат исклучете го, рестартирајте го или суспендирајте го вашиот Mac, Ве поканувам да продолжите да читате.

Ако сте се користи за користење кратенки на тастатурата, најверојатно, брзо ќе ги запомните кратенките на тастатурата што ви овозможуваат брзо да го исклучите, суспендирате или рестартирате вашиот Mac без да имате пристап до горното мени на јаболкото.

Microsoft Excel
Поврзана статија:
Најдобри кратенки на тастатурата на Microsoft Excel за macOS

Имајте на ум дека кога ќе ги притиснете овие комбинации на копчиња, Mac ќе го изврши дејството поврзано со секоја од нив, без да го прашате корисникот за потврда, затоа се препорачува да ги зачуваме промените во апликацијата што ја користиме во тој момент, ако не сакаме да ги изгубиме.

Како да го исклучите вашиот Mac со кратенка за тастатура

  • Контрола + Опција (alt) + Команда ⌘ + копче за исфрлање медиуми

Како да го суспендирате вашиот Mac со кратенка за тастатура

  • Опција (alt) + Команда ⌘ + копче за исфрлање медиуми

Како да го рестартирате вашиот Mac со кратенка за тастатура

  • Контрола + Команда ⌘ + копче за исфрлање медиуми

Затворете, рестартирајте го или суспендирајте го Mac со кратенка на тастатурата

Ако не сте навикнати да користите кратенки на тастатурата, ви предлагаме да започнете со кратенка на тастатурата Контрола + клуч за исфрлање медиуми. Оваа кратенка за тастатура ќе ви покаже прозорец во менито што ќе ви овозможи да изберете која задача сакате да ја извршите, дали тоа е исклучување на Mac, рестартирање или оставање да спие (суспендира).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.