Како да исклучите Bluetooth-уред од вашиот iPhone или iPad

Овој пат прифаќаме еден од основните совети или трикови што можеби многу од вас, особено ако штотуку го објавивте вашиот прв iPhone, iPad или iPod, сè уште не знаете: откачете Bluetooth уред од вашиот iDevice.

Брзо исклучете додаток за Bluetooth

Пред iOS 9, споделете уреди Bluetooth со повеќе од еден iPhone, тоа беше нешто незгодна задача. За да се префрлите од еден на друг iPhone, мораше да го оневозможите Bluetooth на уредот или да изберете Прескокни уред во Поставки; обете опции не беа повеќе од заобиколувања за префрлување од поврзан iPhone на друг. Сега, постои лесен начин привремено да го исклучите вашиот iPhone од уред со Bluetooth. Исклучете или откачете го уредот Bluetooth на вашиот iPhone, iPad или iPod touch е многу едноставна задача за која едноставно треба да ги следите следниве чекори:

  1. Отворете ја апликацијата Поставки на вашиот iDevice и изберете Bluetooth. Оневозможете Bluetooth-уред
  2. Пронајдете го уредот што сакате да го исклучите од вашиот iPhone и притиснете го симболот „Информации“ што ќе го најдете покрај него, идентификуван со буквата „i“ во кругот. FullSizeRender-1
  3. Сега можете да најдете две можности. Ако Bluetooth-уредот е моментално поврзан, можете едноставно да го исклучите, одржувајќи го спарен со вашиот iPhone или целосно да го распарите. Едноставно изберете ја посакуваната опција и прифатете во новиот прозорец што ќе се појави на вашиот екран. Напротив, ако, како во примерот што ви го покажувам, Bluetooth уредот НЕ е поврзан во тој момент, единствената можна опција, логично, ќе биде да се прескокне, односно да ја одврзете од вашиот iPhone. FullSizeRender

Ако ви се допадна овој пост, не пропуштајте уште многу совети, трикови и упатства во нашиот дел Упатства. И ако се сомневате, во Applelised Прашања ќе можете да ги поставите сите прашања што ги имате и исто така да им помогнете на другите корисници да ги расчистат своите сомнежи.

Ахм! И не пропуштајте го нашиот најнов Подкаст !!!

ИЗВОР | iPhone живот

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.