Како да го користите вашиот iPad како втор екран за Mac користејќи Sidecar

Дали ви треба дополнителен екран за вашиот Mac? Па, ако имате iPad, нема да морате да инвестирате ниту едно евро, благодарение на iPadOS 13 и macOS Каталина, можете да го користите вашиот iPad како втор екран за вашиот Mac користејќи ја функцијата Sidecar. Ние ви кажуваме како работи оваа многу корисна алатка што ви овозможува дури и да го користите вашиот Apple Pencil со вашиот компјутер Apple.

Барања

 • Потребно ви е Mac со macOS Каталина и iPad надграден на iPadOS 13.
  • MacBook Pro 2016 или подоцна
  • MacBook 2016 или подоцна
  • MacBook Air 2018 или подоцна
  • iMac 21 ″ 2017 или подоцна
  • iMac 27 ″ 5K 2015 или подоцна
  • iMac Pro
  • Mac mini 2018 или подоцна
  • Mac Pro 2019 година
  • iPad Pro сите модели
  • iPad 6-та генерација или подоцна
  • iPad Air 3-та генерација или подоцна
  • iPad mini 5-та генерација или подоцна
 • И двата уреди мора ја имаат истата сметка iCloud и имаат овозможено автентикација со два фактори
 • За да користат безжично, тие мора да бидат поврзани на истата WiFi мрежа со добар сигнал и ги активираа WiFi, Bluetooth и функцијата Handoff. Ниту еден од овие уреди не може да ја споделува вашата интернет-врска.
 • до се користи со USB кабел сигурно сте ја прифатиле опцијата „Доверба на овој компјутер“

Активирање на Sidecar

Ако ги исполнувате сите барања и ги ажурирате вашите уреди до најновата верзија, нема да треба да правите ништо за да користите Sidecar со вашиот Mac и iPad. Погледнете ја горната лента за иконата AirPlay. Ако не можете да го пронајдете, внесете ги системските преференции и во менито Екрани активирајте ја опцијата «Покажи ги опциите за дуплирање достапни во лентата со мени». Со кликнување на иконата за која станува збор, треба да се појават уредите компатибилни со екранот на вашиот Mac (Apple TV. IPad), па изберете iPad на кој сакате да ја испратите вашата втора работна површина.

По секунда во која екранот ќе трепка веќе IPadе имаме наш iPad што ни ја покажува работната површина што ја имаме на Mac. Класичните икони ќе бидат заменети со работната површина, лентата со мени macOS и ќе можеме да се движиме околу неа со помош на глувчето. Важно е правилно да ја конфигурирате позицијата на дополнителниот екран што го обезбедува нашиот iPad, така што навигацијата е точна.

Како што можете да видите на сликата што ја придружува статијата, мојот iPad се наоѓа веднаш под iMac, лево, и вака треба да го конфигурирам во опциите што ми ги нуди macOS, така што навигацијата низ двете работни површини е логична и течна. На овој начин нема да полудам барајќи ја стрелката на глувчето или обидувајќи се да преместувам прозорци од една на друга работна површина. Тоа е многу важен детал кој во голема мера зависи од тоа дали вашето искуство со Sidecar е добро или не. Ова мени го имаме во системските преференции, во делот Екрани.

Контролирање на мојот Mac на два монитори

Веќе имам два монитори кои совршено работат на мојот Mac. Корисничкото искуство е многу добро и безжично, најудобно и преку кабел, иако е точно дека користејќи ја WiFi мрежата понекогаш забележувате некое мало привремено „заостанување“ што ќе зависи голем дел од вашата WiFi мрежа и преоптоварување на вашиот компјутер. Ако сакате 100% сигурност, а исто така не ја потрошите батеријата на вашиот iPad, користете USB кабел и сè ќе оди без проблеми.

Предавањето на прозорците на надворешниот екран може да се изврши на неколку начини. Најбрзиот е притиснете и задржете на зеленото копче во прозорецот и изберете „Трансфер на iPad“, или можете да го повлечете прозорецот на работната површина, како што можете да видите на видеото. Истото ќе се направи, но обратно, за да го вратите прозорецот на вашиот Mac.

Во прилог на користење на глувчето и тастатурата на вашиот Mac за движење околу работната површина на iPad, имате изборна лента со алатки што можете да ја допрете со прстите, а исто така можете да скролувате со два прста на веб-страниците. Постојат неколку гестови на допир што можете да ги користите на вашиот iPad и тоа треба да се знае.

 • Скролувајте: поминете со два прста.
 • Копирање: изклинвам со спојување на три прста.
 • Исечете: стиснете два прста двапати.
 • Залепете: изклинвам три прста распаѓа.
 • Врати: лизгајте налево со три прста или допрете двапати со три прста.
 • Повторно: поминете надесно со три прста.

Покрај тоа, можете исто така да користите Apple Pencil за движење елементи, можете дури и да направите „двојно допрете“ на Apple молив како да го користите на вашиот iPad (само во моделот од втора генерација) и Ако апликацијата е компатибилна, како што покажувам на видеото со Pixelmator, можете да го користите вашиот iPad за да направите цртеж или да напишете на вашиот Mac како да е графички таблет. Функција што вреди да се истражи бидејќи сигурно ќе извлечете многу од тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.