Како да го надминете проблемот со транспарентни икони на Launchpad

апликации за лансирање

Се чини дека некои програми не се компатибилни со нашиот оперативен систем OS X Mavericks и можат да претставуваат сериозен проблем што го откривме во моментот кога пристапивме до нашата Launchpad и пронајдовме дел од целосно транспарентни икони за апликации.

Во повеќето случаи се чини дека причините за оваа грешка се програми од трети страни, па дури и „нелегални“ копии на овие програми и дека кога ги извршуваме на Mac, тие предизвикуваат да не успееме. Денес ќе објасниме како да го решиме овој проблем нема потреба да извршиме чиста преинсталација од 0 на нашиот оперативен систем.

Проблемот со транспарентни икони во Launchpad има решение во повеќето случаи, ова се состои во извршување на линија во терминалот за повторно да ги видите иконите на апликацијата. Во случај кога извршувањето на оваа линија не работи, ќе допреме повторно инсталирајте го нашиот OS X и веројатно од 0. Во мојот случај, вчера го истрчав на пријател на Mac и откако неколку пати ја копирав линијата во терминал, таа работеше.

терминални икони

Процесот е едноставен, ја копираме оваа линија во терминалот:

mv ~ / L * / Апликација \ Поддршка / Приклучок / *. db ~ / Десктоп; killall Dock; излез

Две нови датотеки се појавија на работната површина, но не мора да ги допираме или бришеме. Откако ќе се копира, притиснете enter и рестартирајте го нашиот Mac. Со ова, Mac ќе се врати во претходната состојба и ќе се реши проблемот со транспарентни апликации што можат да бидат предизвикани од дефект на апликацијата.

Единствениот „недостаток“ да кажам најмалку, е тоа што е можно ние хаос апликации што ги имаме во Launchpad и промена на нашата позадина на работната површина од потеклото на Маверикс.

Оваа командна линија работеше на OS X Mavericks, претпоставувам дека ќе важи за другите OS X.

Повеќе информации - Како да го инсталирате OS X Mavericks од нула


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

14 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Накел dijo

  Ви благодариме за командната линија. Морав да го користам двапати, секој пат кога го користам Clean my Mac. Барам друга програма, бидејќи не разбирам дека го брише CMM што ми го прави тоа на лансирната табла.
  Ви благодариме повторно!

 2.   М3гачуфлас dijo

  Многу добро решение. Го решивте проблемот, но сега имам две многу грди икони (датотеки) на работната површина што „Не можам да ги допрам или избришам“. Што да правам со нив? Сакам да бидат надвор од бирото да или да. Благодарам

 3.   Мигел Анхел Санчез Баз dijo

  Во маверикс ми успеа првпат, мислам дека инсталирав програма од трети страни за да се обидам да вратам фотографии и музика што ги имав на мојот iPhone и кога го истрчав тоа се случи, ви благодарам многу и ќе продолжам тука .

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Одличен Мигуел Ангел, поздрав

 4.   Матијас Палмер Динтер dijo

  многу ти благодарам

 5.   Барбара dijo

  благодарам што успеа

 6.   Хуан Карлос Мендоза dijo

  Работеше за мене во Launchpad, но во Dock сè уште има икони што не можат да се видат. Треба ли да инсталирам XMavericks од 0?

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добар Хуан Карлос, ако проблемот продолжи, најдобро е повторно да го инсталирате OS X. Поздрав и кажете ни дали е решен.

 7.   Адријан Рангел dijo

  Што да правам со датотеките што „НЕ СМЕЕ ДА СЕ ДОБИВААТ“?

 8.   Мигел Алехандро Гевара Новило dijo

  здраво ... имам проблем ... мојот терминал нема да работи.

 9.   ферчо dijo

  Како да се реши проблемот со транспарентните икони на програмата што треба да се инсталира, не престанува да инсталира, отидов во системот и ништо
  Одам во продавница, го однесов во продавница за дијагностицирање и не можам да инсталирам какво ќе биде решението.

  1.    ферчо dijo

   mac верзија 10.9.5 maverick Сакам да инсталирам програма, иконата за програмата се појавува транспарентна и не дозволува инсталација

   1.    Jordорди Гименез dijo

    Здраво Ферчо, зборуваш за нешто друго освен за упатството. Според она што го разбирам што се случува е дека не можете да инсталирате програма затоа што .pkg е оштетен или оштетен, нели? односно не можете да го инсталирате на Mac.

    Дали програмата за која станува збор е легално купена? Ако е така, препорачувам да го известите развивачот на апликацијата.

    Поздрав и ти кажи ни

 10.   Хуанчо dijo

  Совршено работев со Јосемити ... Ви благодариме за придонесот и поздравите од Венецуела