Како да го напојувате вашиот MacBook Pro (III): инсталирање на втор хард диск

Како за следбениците на Applelizados! Ви ја донесувам третата рата од нашето упатство «Како да го напојуваме нашиот MacBook Pro« Денес повторно ќе го користиме HDD-то што го заменивме со SSD-от и ќе го користиме како втор внатрешен хард диск.

Од кога не сте користеле ЦД-ДВД на Mac?

Дигиталното складирање се промени многу во изминатите 50 години, а медиумите за складирање на податоци претрпеа безброј промени. До пред неколку години, употребата на ЦД-ДВД беше од ден на ден, но тие веќе паднаа во употреба.

MacBook Pro1

Она што го предлагаме во овој дел од упатството е rзаменете го нашиот SuperDrive и ставете втор хард диск на негово местоИли нов SSD или HDD.

За да заштедите малку пари, повторно ќе го искористиме оригиналниот HDD, кој веќе го заменивме претходно, иако можете да користите некое друго добро, било да е тоа HDD или SSD. За ова ни треба адаптер што можеме да го набавиме во неколку онлајн продавници, во нашиот случај тоа е Добиваме за помалку од 20 € со бесплатна испорака од Амазон.

Овој адаптер ќе ни овозможи да го интегрираме DD во местото каде што беше нашиот Superdrive, користејќи ги истите врски.

Ајде да го направиме тоа

чекор 1. Првото нешто што ќе сториме е да го извлечеме нашиот SuperDrive. За ова мора да бидеме внимателни со повеќекратните врски што ги има. Внимателно ќе ги отстраниме 2-те црни флекси, за да продолжиме со 6-те завртки што го држат.

Ако треба да отстраниме повеќе кабел бидејќи е на пат, можеме да го отстраниме, земајќи предвид дека мора да запомниме каде е поврзан. Откако ќе ја отстраниме последната завртка, можеме да ја ослободиме пластичната основа што е над, и лесно ќе го отстраниме SuperDrive.

чекор 2. Сега треба да го поставиме HDD внатре во адаптерот, за ова треба да ги олабавиме завртките што ги има на страните што служат како пружина кога е внатре во Mac. Го вметнуваме внатре, многу внимателно да не го присилуваме , потоа ги прилагодуваме 2 странични завртки на адаптерот за да го држат. Конечно, го отстрануваме конекторот SuperDrive и го поврзуваме преку надворешниот дел од адаптерот.

чекор 3. Последниот чекор е да го вметнете адаптерот со HDD во Mac и да го поврзете. Ние ја отстрануваме пластичната основа за да можеме да го поставиме адаптерот во позиција, внимавајќи многу да не го свиткаме Flex. Ги ставаме завртките и, ако исклучиме кој било друг кабел за да имаме подобар пристап до завртките, не заборавајте да го поврзете каде одеше. Конечно, кога повторно ќе го поставиме Flex, ќе се обидеме да го направиме тоа деликатно, ако присилиме да можеме да свиткаме кој било внатрешен игла на приклучоците.

И подготвени !! Веќе ја инсталиравме нашата втора единица за складирање. Конечно, само треба да го поставиме задниот капак на нашиот MacBook Pro и ќе го добиеме повторно напојување за уште 2 години.

Можеме само да ве поканиме на нашето следно упатство каде ќе ви кажеме како можеме да го трансформираме внатрешниот погон на SuperDrive на нашиот MacBook Pro во надворешен уред.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.