Како да го користите „Пронајди го мојот iPhone“ за да најдеш AirPods

Пронајдете AirPod со Пронајди го мојот iPhone

Вистината е дека новите безжични слушалки на Apple, AirPods, можат да се изгубат во секое време. Неговата цена од 179 евра Тоа ќе нè натера да размислиме во повеќе од една прилика дали да ги извадиме или не. Но, како добри корисници, нема да бидеме од оние што ги чуваат работите во фиоката; ако се купат тие се користат.

Ако откако решивте да го извадите на улица, користете ги додека шетате или спортувате, едниот - или обете - AirPod се изгуби по патот, не грижете се затоа што ќе има начин да ги најдете благодарение на функцијата «Пронајди го мојот iPhone». Како што добро знаете, оваа функција е корисна и за iPhone или iPad, како и за новите AirPods. Се разбира, за да можат да ги најдат, тие мора да бидат надвор од нивната кутија и да бидат вклучени. Во случај да бидете во нејзината кутија, ќе можете да ја знаете локацијата и времето во кое тие биле започнати за последен пат.

Изгубени AirPods како да ги најдете

Во случај да биде користејќи Mac за да ги пронајдете вашите AirPods што недостасуваат, мора да го направите следново:

 1. Одете на iCloud.com
 2. Поврзете се со вашите Apple ID
 3. Отворете «Пронајдете iPhone»
 4. Кликнете на сите уреди, а потоа на вашите AirPods

Ако сето ова си правејќи преку вашиот iPhone или iPad, низата што мора да ја направите е следната:

 1. Отворете ја апликацијата Пронајди го мојот iPhone
 2. Пријавете се со вашиот Apple ID и лозинка
 3. Притиснете ги вашите AirPods

Тогаш на картата ќе видите различни точки во различни нијанси: сината е онаа што се однесува на опремата што ја користите за пребарување; зелениот е AirPod што го барате и е вклучен; можната сива точка е AirPods во нивната кутија или се исклучени.

Исто така е можно дека во загуба, едниот AirPod падна во една област, а другиот AirPod во друга област. И двајцата нема да се појават на картата, па затоа Епл советува да го земете оној што се појавува на екранот, да го ставите во своето поле и да ја барате втората единица.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.