Како да го деактивирате iCloud во X едноставни чекори?

Чекори за исклучување на iCloud на уредите на Apple

Или затоа што ќе смените опрема или едноставно сакате да имате друга сметка на Apple, оневозможи icloud Тоа е едноставен процес, но мора да го спроведете внимателно бидејќи ќе го изгубите пристапот до услугите и зачуваните содржини.

Исклучувањето на iCloud е привремено решение кое сепак ќе ги задржи вашите податоци во облакот во случај да не сакате трајно да го избришете вашиот Apple ID. Запомнете дека овој Apple ID е од суштинско значење за користење на кој било уред со iOS што има пристап до вашите конфигурирани податоци и услуги на Apple.

Еве објаснуваме како да го исклучите iCloud без трајно да го изгубите пристапот до вашата сметка на Apple, прочитајте ја оваа објава до крај и ќе најдете се што треба да знаете за тоа.

Исклучете го iCloud

Пред почетокот, се препорачува тоа направете резервна копија на вашите податоци или преземете резервна копија од вашите податоци секогаш да чувате резервна копија од вашите витални информации. После ова, следете ги овие едноставни чекори:

Исклучете го iCloud на Mac

 1. Пријавете се со вашиот Apple ID на веб-страницата за податоци и приватност на Apple.
 2. Ќе најдете опција која покажува Привремено деактивирајте ја вашата сметка o Привремено деактивирајте ја вашата сметка, изберете каде означува Побарајте да ја деактивирате вашата сметка o Побарајте да ја деактивирате вашата сметка.
 3. Изберете ја причината поради која сакате да го исклучите вашиот iCloud од опциите во паѓачкото мени.
 4. Кликнете на продолжи.
 5. Следете ги упатствата за привремено деактивирање на вашиот iCloud ID.

Запомнете дека за да ги користите вашите уреди на Apple, мора да внесете нов Apple ID што му дозволува на уредот да се синхронизира со iCloud и да продолжи да ги користи услугите. Бидејќи сте нова сметка, нема да имате пристап до услугите активирани со претходната сметка бидејќи услугите се поврзани со корисник, а не со уред.

Исклучете или отстранете го iCloud

Понекогаш исклучувањето на iCloud не ги решава вашите проблеми и можеби ќе сакате да го отстраните iCloud засекогаш. Имајте на ум дека ова засекогаш ќе ги избрише вашите податоци и договори за услуги, па затоа мора да се подготвите правење резервна копија на вашите податоци или преземање резервна копија од вашите податоци секогаш да чувате ажурирана копија од вашите информации; Очигледно, оваа резервна копија мора да се направи на компјутер за поголема безбедност. По ова, направете го следново:

 1. Пријавете се со вашиот Apple ID на веб-страницата за податоци и приватност на Apple.
 2. Ќе најдете опција која покажува Избришете ја вашата сметка o Избришете ја вашата сметка, изберете каде е наведено Барајте да ја избришете вашата сметка o Барајте да ја избришете вашата сметка.
 3. Изберете ја причината поради која сакате да го отстраните вашиот iCloud од опциите во паѓачкото мени.
 4. Кликнете на продолжи.
 5. Следете ги упатствата за трајно отстранување на вашиот iCloud ID.

Понекогаш ова бришење не се прави веднаш бидејќи на Apple му требаат до седум дена за да ги потврди барањата за бришење сметка пред одобрување.

Мора да бидете многу сигурни пред да ја преземете оваа акција бидејќи ќе го изгубите не само пристапот до вашите податоци (фотографии, видеа, документи итн.), туку и пристап до услуги како што се iMessages, iCloud Mail (никогаш нема да имате пристап до оваа е-пошта адреса повторно, дури и со нов Apple ID), Apple Pay, FaceTime, App Store, Find My и повеќе; покрај сите купувања направени во App Store.

Исклучете ги поединечните услуги на iCloud

Оневозможете го iCloud на iPad  

Ќе треба да се уверите која акција треба да ја направите со вашиот iCloud, горенаведените две опции се подрастични и понекогаш само треба да оневозможите некои услуги на iCloud за да го решите вашиот проблем.

Можете да го направите ова од вашиот уред на следниов начин:

 1. Отворете ја апликацијата конфигурација o Подесувања,
 2. Изберете каде е корисничкото име, што е првата опција што се појавува и дава пристап до вашиот профил.
 3. Изберете опција iCloud 
 4. Поместете ги лизгачите за опциите што сакате да ги исклучите синхронизирањето со iCloud (Контакти, пошта, Календар, итн.). Активните опции (вклучено) се прикажани зелено, поминете налево и ќе се прикаже сиво (ИСКЛУЧЕНО).

Од овој момент на деактивираните елементи ќе се прави резервна копија само локално, а не во iCloud; така што во случај на кражба, губење или оштетување на опремата нема да можете да ги вратите овие податоци бидејќи повеќе нема да бидат во облакот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.