Како да ги отстраните апликациите од пребарувањето во центарот на вниманието во iOS 9

La Пребарување во центарот на вниманието со iOS 9 е во состојба да пребарува во апликациите што ги користите и да се поврзе директно со специфични делови на таа апликација. На пример, можете да пребарувате рецепт за готвење со Spotlight Search и вашиот iPhone ќе покаже резултати од различните апликации за готвење што сте ги инсталирале на вашиот телефон. Секоја нова апликација што ја преземате и инсталирате автоматски се додава на пребарување во центарот на вниманието, и можеби немате посебен интерес што некои од нив не ве интересираат да пребарувате во рамките на тие апликации. За да го избегнете ова, можете лесно да ги оневозможите од Поставките.

Прво отворете ја апликацијата Поставки и изберете Општо.

Како да ги отстраните апликациите од пребарувањето во центарот на вниманието во iOS 9

Сега изберете Пребарување во центарот на вниманието и исклучете ги сите апликации што не сакате да се појавуваат во резултатите од пребарувањето.

Како да ги отстраните апликациите од пребарувањето во центарот на вниманието во iOS 9

Ако ви се допадна овој пост, не пропуштајте уште многу совети, трикови и упатства во нашиот дел Упатства. И ако се сомневате, во Applelised Прашања ќе можете да ги поставите сите прашања што ги имате и исто така да им помогнете на другите корисници да ги расчистат своите сомнежи.

Ахм! И не пропуштајте го нашиот најнов Подкаст, Apple Talkings 15 | Утре кога ќе започне војната

ИЗВОР | iPhone живот


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.