Како да го овластите вашиот Mac

MacBook со 13 ”може да биде следниот што ќе се обнови

Една од опциите што ја имаме на нашата опрема на Apple е да дозволиме или поточно да дозволиме употреба за пристап до вашата музика, филмови и друга содржина што ја имаме на нашата опрема. Во Apple сме овластени за максимум пет екипи Затоа, целата наша содржина може да се репродуцира во нив, но кога ќе одиме да поврземе друга, тоа ќе ни испрати порака за грешка.

Многумина од вас веќе ја знаат оваа опција достапна на компјутерите на Apple, но сигурно има нови луѓе кои не ја знаат. Значи, добро е што знаете дека не можете да овластите компјутер од друг компјутер или од iPhone, iPad или iPod touch. Во секој случај денес ќе видиме како Овластете го за Mac.

Можете да ги прилагодите копчињата за функции на Mac

Ова се едноставни чекори, но за новодојденците може да биде корисно да се знае тоа едноставно отворање музика, Apple TV или Apple Books, сега можеме да го повлечеме ова овластување. Едноставно е и има само три чекори што ќе ни овозможат директно да го повлечеме овластувањето.

Откако ќе влеземе, едноставно треба да кликнеме на лентата со мени што се наоѓа на горниот дел од екранот, ја избираме опцијата: Сметка> Овластувања> Овластете го овој компјутер. Со овие чекори ја започнуваме нашата сесија со Apple ID и потоа можеме да го повлечеме овластувањето на Mac, така што тој не може да пристапи до нашата содржина.

Ова е корисно за кога ќе правиме продадете го нашиот Mac или го поврзуваме уредот со некој компјутер што повеќе нема да го допираме (на пријател или член на семејство) и не сакаме да заземеме еден „слот“ од петте што ги имаат на располагање. Во секој случај секогаш можете да пристапите и да ги избришете без проблем, но на овој начин избегнуваме проблеми доколку другата личност не разбира премногу. Едноставно и лесно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Рафа dijo

    И во случај да се работи за неисправна опрема до која не можам да пристапам, како се повлекува одобрението?