Како да го претворите вашиот компјутер во HD телевизор, Преглед

0.jpg

Во последно време е многу вообичаено да се види колку корисници го користат својот компјутер како алтернативна телевизија за дома, а понекогаш и како главна. И повеќе со зголемувањето, во последно време, на пропусниот опсег, што овозможи прикажување на видео со висока резолуција.

Да се ​​има соодветен монитор е важно кога станува збор за максимум од гледањето телевизија на вашиот компјутер. Се препорачува да биде најмалку 20 инчи или повеќе, а исто така и нејзината резолуција не мора да биде помала од 1080p.

Покрај тоа, за да го извлечеме максимумот од перформансите, идеално би било да имаме различни типови конектори на мониторот како VGA, DVI и HDMI за употреба, не само со компјутери, туку и со периферни уреди како конзоли за видео игри и добри вградени звучници, звучни ленти, стерео звук

Употребата на DTT приемници е една од наједноставните опции за претворање на вашиот компјутер во телевизор. Постојат неколку модели на пазарот, меѓу кои можеме да ги истакнеме:

ПРОДОЛИ ЧИТАЕ остатокот по скокот.

- Eye TV DTT Deluxe: Компатибилен е со Windows 7 и Mac Os X, има мала големина и има софтвер (Eye TV for Mac; Terretec HomeCinema) што ви овозможува да снимате и класифицирате телевизиски програми на тврдиот диск. Повеќе информации имате со кликнување ТУКА.

- AVer TV Plug & Watch: кој вклучува систем за самоинсталирање за кој не е потребен CD за помош. Тој е достапен за Виндоус 7 и Мек О Х 10.6 и е со цена од 59,90 евра. Имате повеќе информации со кликнување ТУКА.

- PCTV w-lantv 50n: Тоа е комплетен комплет што има тјунер и пристапна точка што може да се постави на местото од куќата што ја сакаме, барајќи подобро DTT покриеност. Тоа овозможува пренесување на дигиталниот телевизиски сигнал преку стриминг до сите компјутери во домот. Тој е еден од најпрепорачуваните, но и многу поскапи бидејќи неговата цена е 129,99 евра. Имате повеќе информации со кликнување ТУКА.

Fuente: 20minutos.es


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.