Како да го прилагодите контролниот центар во macOS Big Sur

Контролен центар во macOS Биг Сур

Еден од Важна вест во macOS Big Sur е доаѓањето на Контролниот центар во оперативниот систем Mac.Во оваа смисла можеме да кажеме дека ова е многу слично на она што го имаме на располагање на уредите со iOS и како такво може да се прилагоди и по наш вкус.

Денес ќе видиме како можеме прилагодете го овој контролен центар на вашиот Mac со Big Sur На лесен и брз начин. Можеме да смениме некои од елементите што се појавуваат во овој дел и можеме да го сториме тоа во согласност со нашите преференции за употреба.

Како да го прилагодите контролниот центар

Центар за контрола на Биг Сур

Willе започнеме со тоа што воопшто не е комплицирано да се спроведе оваа акција за уредување, тоа е во основа три чекори. На кратко, следново:

  • Избираме мени на Apple> кликнете на System Preferences> кликнете на Dock и лентата со мени
  • Сега кликнуваме на кој било елемент во страничната лента што ја имаме
  • Избираме дали сакаме да го видиме овој елемент во лентата со мени, во Контролниот центар или на двете места

Мора да се каже дека неколку од овие елементи што се појавуваат во (CC) не се прилагодени од корисникот и секогаш се присутни во Контролниот центар. Можеме да додадеме или отстраниме Кратенки за пристапност, батерија или брзо префрлување на корисник меѓу другите. Може да конфигурирате и други како „Не вознемирувај“ и „Звук“, така што тие секогаш се прикажуваат во лентата со мени или само кога се активни.

Добрата работа е што кога менуваме нешто во Контролниот центар, тоа се појавува во прегледот што го имаме во десниот дел од прозорецот, така што секогаш знаеме што менуваме и каде ќе се наоѓа. Во моментов, конфигурацијата или прилагодувањето се малку оскудни, но тоа е сигурно да се прошири со текот на времето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.